Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 28 lutego 2021 napisz DONOS@

Partyzancki „skarb” z Porytego

Nietypowego znaleziska dokonał jeden z rolników z okolic Porytego pod Stawiskami. Podczas prac polowych w Korzenistem rolnik wyorał metalową skrzynię na amunicję, w której jak się okazało były dokumenty wytworzone przez polskich partyzantów prawdopodobnie w okresie II wojny światowej. Dokumenty, które niestety już się rozpadają trafiły, dziś trafiły do białostockiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. - Z uwagi na fatalny stan zachowania tych dokumentów, w najbliższym czasie zostaną one poddane konserwacji przez pracowników wyspecjalizowanej komórki funkcjonującej w archiwum IPN w Warszawie, którzy spróbują także odczytać treść przynajmniej tych najlepiej zachowanych fragmentów – podaje Tomasz Danilecki z IPN w Białymstoku.

Dokumenty do IPN-u przekazał ks. Jan Domiński proboszcz parafii w Porytem. Jak relacjonuje Danilecki dokumenty zostały wyorane przez właściciela gospodarstwa rolnego w miejscu, gdzie w czasie II wojny światowej i w latach powojennych znajdowała się ziemianka zbudowana przez miejscowe struktury podziemia niepodległościowego. Niestety leżące od około 70 lat w skrzyni  zakopanej w ziemi dokumenty są w bardzo złym stanie i praktycznie rozsypują się  w dłoni.
- Ich oględziny zewnętrzne pozwalają na stwierdzenie z dużym prawdopodobieństwem, że są to dokumenty wytworzone przez struktury podziemia niepodległościowego, w tym sądów podziemnych – mówi Tomasz Danielecki, zapowiadając przekazani ich specjalistom z Warszawy. 

Przy pomnijmy, to już drugi w ostatnim czasie taki „skarb” partyzancki odnaleziony i przekazany do IPN-u przez proboszcza Porytego. W sierpniu ks. Jan Domiński w czasie remontu plebanii odnalazł w piecu meldunki, rozkazy i raporty sporządzone przez dowództwo Białostockiego Okręgu AK przede wszystkim pułkownika Władysława Liniarskiego ps. „Mścisław”. Pułkownik  przygotowywał i wysyłał te meldunki do polskiego rządu na emigracji w Londynie.

210204100642.gif

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę