Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 11 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Radni nie zgodzili się na podwyżki

Radni Łomży odrzucili dziś dwie proponowane przez prezydenta uchwały w sprawie podwyżek opłat na przyszły rok. Pierwsza dotyczyła wzrostu cen wody i ścieków zarówno w samej Łomży jak i Piątnicy, druga podwyżek stawek podatków od środków transportu. Niestety tylko „transportowcy” mogą czuć się zadowoleni, bo odrzucenie uchwały oznacza, że przyszłoroczne stawki podatku w Łomży będą takie samej jak w tym roku. W przypadku opłat za wodę i ścieki sprzeciw radnych nic nie znaczy. Wyliczone przez MPWiK i proponowane przez prezydenta wyższe ceny i tak wejdą w życie. W Łomży podwyżki będą nieznaczne w sumie o 24 grosze na metrze sześciennym. W Piątnicy podwyżki będą znaczące - woda zdrożeje o 15%, a ścieki o ponad 50%.

W przypadku opłat za wodę i ścieki zgodnie z prawem – jeśli wyliczone przez MPWiK nowe taryfy są zgodne ze sztuką – a że tak jest potwierdzają i prezydent i urzędnicy ratusza, nowe wyższe stawki mogłyby nie wejść w życie jedynie w przypadku gdyby radni z budżetu miasta zrekompensowali straty MPWiK-owi. Tak się jednak nie stało. Wcześniej radni Maciej Głaz i Andrzej Wojtkowski pytali prezydent Mieczysława Czerniawskiego o to kto miałby zapłacić ewentualną dopłatę za mieszkańców Piątnicy, bo w przypadku Łomży nie ma wątpliwości, że miasto, ale prezydent mówił jedynie, że na to pytanie nie odpowie, bo nie wie. 
Radni Łomży dopytali także to jak władze i mieszkańcy Piątnicy przyjmują wyliczona im wysoką podwyżkę. Obecny na sesji prezes MPWiK odpowiadał, że sprzeciwu nie było. Tłumaczył, że w przypadku trzyosobowej rodziny proponowane podwyżki w Łomży zwiększają miesięczne jej obciążenie o około 78 groszy, a w Piątnicy jeśli jest dostarczana tylko woda o 1 zł i 5 groszy. Znacznie większe obciążenia dotyczą tych mieszkańców Piątnicy, którzy pobierają wodę i oprowadzają ścieki – to 9 zł i 75 groszy miesięcznie na rodzinę, ale jak podkreślał dotyczy to tylko niewielkiej części – około 20 % mieszkańców gminy.
Ostatecznie podczas głosowania uchwały wprowadzającej nowy cennik za było tylko 8 radnych, przy 9 głosach przeciwnych i 5 wstrzymujących się propozycja podwyżki została formalnie odrzucona. Niemniej wszyscy obecni na sali mieli świadomość, że decyzja ta nie uchroni mieszkańców przed wejściem w życie podwyżek. Tak więc, zgodnie z wyliczeniami MPWiK, w przypadku Łomży od 1 stycznia 2013 roku woda ma zdrożeć o 4 grosze i kosztować 3,01zł/m3, a ścieki o 20 groszy do 4,97zł/m3. W Piątnicy wzrost cen wody dla gospodarstw domowych z pierwszej i drugiej grupy od nowego roku ma wynieść 32 grosze – do 2,69zł/m3 (o14,75%), a w przypadku pozostałych odbiorców 35 groszy - do 3zł/m3. 
W jeszcze większym stopniu – o ponad połowę - w Piątnicy zdrożeje odbiór ścieków. W przypadku gospodarstw domowych za odbiór metra sześciennego ścieków trzeba będzie zapłacić 8,43zł w grupie pierwszej i 8,25zł w grupie drugiej. Dla pozostałych odbiorców (tzw. gr. 3) proponowana cena wynosi 8,43zł/m3.

Uchwała o nowych stawkach podatku od środków transportu przepadał przy 8 głosach za, 11 przeciw i 4 wstrzymujących się. Spodziewając się takiej decyzji rady, po wcześniejszym odrzuceniu prezydenckich propozycji ich podwyżek o 4% przez trzy komisje, prezydent Mieczysław Czerniawski mówił z tego tytułu do kasy miasta nie wpływie dodatkowe 70 tysięcy złotych.

 

210407125521.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę