Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 18 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Inwestycje 2013 - za pieniądze z UE i z kredytów

Dochody rzędu 275 mln zł i wydatki sięgające 299 mln zł to podstawowe dane dotyczące przyszłorocznego budżetu miasta. Przygotowany przez prezydenta Mieczysława Czerniawskiego plan dochodów i wydatków Łomży w 2013 roku trafił do radnych. Z zapisów projektu budżetu wynika, że blisko 71,5 mln zł ma iść na inwestycje. Niemniej w przychodach ujęto kwotę ponad 46 mln zł, które mają pochodzić z planowanych do zaciągnięcia kredytów i pożyczek długoterminowych.

Największą część dochodów Łomży w 2013 roku – ponad 101 mln zł - mają stanowić otrzymywane z rządu subwencje. Na kolejnym miejscu są dochody własne, które skalkulowano na poziomie 58,6 mln zł czyli ok. 21% budżetu. Niewiele mniej - 52,2 mln zł - wynieść mają udziały w podatkach dochodowych (PIT, CIT) aczkolwiek w samym budżecie przyznawane jest, że kwoty te mogą być okazać się zbyt wysokie do osiągnięcia.  Poza tym Łomża na uzyskać 31,7 mln zł z dotacji celowych oraz niemal 30 mln zł. ze środków UE.

Wydatki budżetu Miasta Łomży na 2013 rok planuje się ogółem na kwotę 298,6 mln zł przy czym ponad  227 mln zł to tzw. wydatki bieżące. W wydatkach majątkowych zaplanowano kwotę niemal 71,5 mln zł Inwestycje tylko w niewielkiej części (15,5 mln zł) mają zostać sfinansowane dochodami własnymi miasta. Największą część pieniędzy na ten cel mają stanowić środki finansowe z UE, które mają wynieść 27,8 mln zł. Poza tym miasto liczy na dotacją celową na inwestycje z budżetu państwa rzędu 3,8 mln zł, a na resztę - 24,3 mln zł - trzeba będzie pożyczyć. 

Do największych inwestycji Łomży na przyszły rok można zaliczyć:
1. Modernizację ul. Sikorskiego i Szosa do Mężenina – w ramach tzw. II etapu „Usprawnienia drogowych połączeń regionalnych w granicach Łomży” – 19,6 mln zł (Planowane koszty całości zadania w latach 2012-2014 to ok. 30,69 mln zł)
2. Przygotowanie i uzbrojenie terenów inwestycyjnych w Łomży – II etap - 13 mln zł (Projekt obejmuje przygotowanie terenów inwestycyjnych o powierzchni 5,2 ha, przy ulicy: Ciepłej - Meblowej - W. Polskiego)
3. Stop wykluczeniu cyfrowemu w mieście Łomża – I etap + II etap – 6,6 mln zł
4. Budowa Hali Targowej w rejon starego targowiska przy ul. Dworcowej - 5 mln zł. 
5. Termomodernizacja placówek oświatowych SP nr 10 i PG nr 2 w Łomży  – 4,1 mln zł
6. Wykup gruntów i początek remontu ulicy Browaranej – 2,7 mln zł  (początek realizacji projektu „Usprawnienia drogowych połączeń regionalnych w granicach Łomży – III etap. Cały projekt obejmuje w latach 2013-2015 budowę ulic: Browarnej, Meblowej i Przykoszarowej koszty ok. 22,00 mln zł)
7. Przebudowa ciągu ulic: Giełczyńska i Rządowa  na odcinkach przyległych do Starego Rynku w Łomży – 2,24 mln zł
8. Objęcie udziałów w spółce Park Przemysłowy Łomża – 2,14 mln zł
9. Budowa hali sportowej przy II LO – 2 mln zł 
10. Remont Domku Pastora przy ul.Krzywe Koło  – 1,6 mln zł 
11. Przebudowa mostu na rzece Łomżyczka w ciągu ul. Poznańskiej  – 1,45 mln zł  (warunkiem realizacji będzie uzyskanie 50% dofinansowania). 

W budżecie na 2013 rok zapisano także około 4 mln zł na budowę 9 ulic (Zamiejska, Miodowa, Wąska, Przemysłowa, Sosnowa, Kamienna, Poprzeczna, Piwna i Kanarkowa) w ramach „Programu Budowy Ulic w Łomży na lata 2012-2016”, oraz  m.in. pół miliona złotych na budowę budynku komunalnego.

210407125521.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę