Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 19 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Ksiądz prof. Witold Jemielity - laureatem nagrody marszałka

Główne zdjęcie
Ksiądz prof. Witold Jemielity (fot. UM WP)

Ceniony historyk i wykładowca Wyższego Seminarium Duchownego w Łomży ksiądz prof. Witold Jemielity otrzymał nagrodę marszałka podlaskiego za całokształt dokonań w ochronie dziedzictwa kulturowego. Nagrodzony duchowny to autor książek i publikacji naukowych, przedstawiających wydarzenia i dzieje zasłużonych ludzi z Łomży, Ziemi Łomżyńskiej i Diecezji Łomżyńskiej.

Gala wręczenia XIII Nagrody Marszałka Województwa Podlaskiego za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury za sezon artystyczny 2011/2012 odbyła się w Bielskim Domu Kultury. Nagrodę, oprócz księdza Witolda Jemielitego, otrzymali: poetka Leonarda Szubzda, reżyser Adam Karasiewicz i instruktorka muzyki Justyna Porzezińska. 
- Komisja nagrody miała do wyboru 24 osoby, nominowane przez samorządy i instytucje kultury, m.in., innymi kurpiowski zespół pieśni i tańca ze Zbójnej – mówi Jacek Piorunek, członek zarządu województwa podlaskiego, który witał gości i gratulował laureatom w imieniu marszałka Jarosława Dworzańskiego. - Przyjęła się już niepisana procedura, że nominowani do nagrody otrzymują ją w kolejnych latach, tak więc artyści ludowi ze Zbójnej mają bardzo duże szanse w przyszłym roku.

Skromny naukowiec, archiwista i pedagog w sutannie
Pełną faktów laudację na cześć ks. prof. Witolda Jemielitego wygłosiła Elżbieta Żegalska, sekretarz Łomżyńskiego Towarzystwa Naukowego im. Wagów. Warto przypomnieć, że laureat urodził się 24. listopada 1935 r. we wsi Brzózki Brzezińskie k. Wysokiego Mazowieckiego, zaś po ukończeniu seminarium wyświęcił go 26. grudnia 1958 r. biskup łomżyński ks. Czesław Falkowski. Elżbieta Żegalska podkreśliła, że tytuł naukowy profesora nauk teologicznych nadał mu w 1994 r. prezydent Rzeczpospolitej Polskiej. Doktor po historii Kościoła na KUL w Lublinie (1963) wykładał od 1971 r. w WSD w Łomży i ATK oraz UKSW w Warszawie. Zainteresowania naukowe ks. prof. Witolda Jemielitego koncentrują się zwłaszcza na zagadnieniach: dziejów Kościoła w Królestwie Polskim i w Diecezji Łomżyńskiej, dziejów wyznań religijnych, szkolnictwa w latach 1795-1939, podziałów administracyjnych powiatów województwa białostockiego w latach 1919-1990 oraz biogramów i haseł. Dorobek piśmienniczy oparł głównie na źródłach archiwalnych, pisząc: 55 monografii, ponad 200 artykułów, 127 życiorysów zmarłych księży diecezji oraz wiele recenzji wydawniczych.
- Ksiądz Profesor Witold Jemielity życzliwie dzieli się wiedzą naukową – chwaliła laudatorka. - Często w bibliotece Towarzystwa, z którym współpracuje od 1975 r. i pracuje w zarządzie od 1990 r., udziela konsultacji studentom, nauczycielom, doktorantom i piszącym artykuły do publikacji.
Ks. prof. Witold Jemielity był nagradzany w dziedzinie kultury w województwie łomżyńskim i za najlepsze Masoviana  w Warszawie. Otrzymał Nagrodę i Medal Zygmunta Glogera i nagrody za działalność wydawniczą. Został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Uznanie, koperta i statuetka w nagrodę

Nagroda kulturalna ma również wymiar finansowy – wynosi 8 200 zł – zaś laureaci na pamiątkę dostają także statuetki autorstwa Marii Dżugała-Sobocińskiej, wręczane podczas gali przez wicemarszałków Podlaskiego Mieczysława Baszko i Walentego Koryckiego oraz Jacka Piorunka. Goście uroczystości obejrzeli etiudę zespołu teatralnego laureata nagrody Adama Karasiewicza z Łap oraz występ Studia Piosenki Fart laureatki Justyny Porzezińskiej. Kim są pozostali laureaci...?
Leonarda Szubzda, poetka związana z gminą Korycin i powiatem sokólskim, jest autorką sześciu tomików i laureatką konkursów literackich oraz zdobywczynią Złotej Buławy Hetmańskiej w 1996.
Adam Karasiewicz to autor sztuk i reżyser amatorskich zespołów teatralnych, od1997 r. związany z Domem Kultury w Łapach. Zdobywał ze swoimi grupami laury na licznych festiwalach i został uhonorowany tytułem „Instruktora roku”, przyznawanym przez Towarzystwo Kultury Teatralnej.
Justyna Porzezińska, instruktor ds. muzyki Bielskiego Domu Kultury, doceniono za 15 lat pracy ze Studiem Piosenki Fart. Organizuje Ogólnopolski Dziecięco-Młodzieżowy Festiwal Kolędy i Pastorałki Współczesnej Kantyczka oraz Międzynarodowy Festiwal Piosenki Podlaska Nuta.

Mirosław R. Derewońko


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę