Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 06 marca 2021 napisz DONOS@

„Ratujemy zabytki cmentarne” w Łomży od 1. do 4. listopada

Główne zdjęcie
Nagrobek zmarłej w 1900 r. Marii z Milbergów Lesiewskiej, figura odtworzona na podst. zdjęcia archiwalnego

- Prawie 200 zabytków uratowaliśmy już dzięki kweście na liczącym ponad 210 lat cmentarzu przy ul. Mikołaja Kopernika w Łomży – mówi z satysfakcją Józef Babiel (lat 55), wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej. - W tym roku także przy wejściach na stary cmentarz stanie ponad stu kwestarzy z puszkami, aby zbierać datki od nawiedzających groby bliskich łomżyniaków i gości z Polski i z zagranicy. Cieszy nas, że akcja spotyka się z tak wielką przychylnością darczyńców, bo kwesta to nie tylko zbieranie pieniędzy, ale i poruszanie sumień, i miłe spotkania po latach.

Odrestaurowany nagrobek ks. Pawła Andruszkiewicza (1806 - 1892), proboszcza łomżyńskiego
Odrestaurowany nagrobek ks. Pawła Andruszkiewicza (1806 - 1892), proboszcza łomżyńskiego
Nagrobek zmarłej w 1900 r. Marii z Milbergów Lesiewskiej, figura odtworzona na podst. zdjęcia archiwalnego
Nagrobek zmarłej w 1900 r. Marii z Milbergów Lesiewskiej, figura odtworzona na podst. zdjęcia archiwalnego
Wiceprezes TPZŁ Józef Babiel, w tle obelisk Powstania Listopadowego
Wiceprezes TPZŁ Józef Babiel, w tle obelisk Powstania Listopadowego

Pierwsza kwesta przed główną bramą zabytkowej nekropolii odbyła się w 1984 r. Inicjatorem był społeczny opiekun zabytków z PTTK Wiktor Grochowski (1924-2009), którego wsparli kolekcjoner sztuki Sylwester Banaszkiewicz (1951-2000) i fotograf Bolesław Deptuła. Pomocą wsparli ich harcerze ZHP i członkowie Towarzystwa Numizmatycznego i Łomżyńskiego Towarzystwa Fotograficznego.
- W tym roku zbiórkę pieniędzy na odrestaurowanie kolejnych zabytków będziemy prowadzić przy wszystkich wejściach przez cztery dni – zapowiada Józef Babiel. - We Wszystkich Świętych od godziny 8. rano do zmroku, a w zaduszki od godz. 9. Natomiast w sobotę i niedzielę od godz. 10. wystawimy dwie przenośne skarbony, aby swój symboliczny grosz czy złotówkę mogli wrzucić również ci, zwłaszcza z odległych stron, którzy groby bliskich czy przyjaciół odwiedzą w weekend.
Za ponad 40 tys. zł z ubiegłorocznej zbiórki wyremontowano dziewięć nagrobków, w tym żeliwne, wysokie i ozdobne ogrodzenia w pracowni Stefana Wiśniewskiego z Wólki Kosowskiej k. Warszawy. Najefektowniejsze z nowo odrestaurowanych zabytków są kaplica na grobie proboszcza łomżyńskiego ks. Pawła Andruszkiewicza (1806 – 1892) w głównej alei po lewej stronie oraz nagrobek zmarłej w 1900 r. Marii z Milbergów Lesiewskiej (w pobliżu obelisku Powstania Listopadowego koło kaplicy Śmiarowskich, ustawionego w 100. rocznicę upadku zrywu wolnościowego 1831 r.).
- Kiedy rok temu za 7,5 tys. zł z kwesty charakterystyczny, wyniosły obelisk po raz pierwszy przeszedł gruntowny remont po II wojnie światowej, na jego archiwalnym zdjęciu w tle zobaczyliśmy figurę Matki Boskiej, której nie było na ocalałej kolumnie – opowiada wiceprezes. - Figurę, której nie widział dotąd chyba nikt z żyjących łomżyniaków, odtworzyła na podstawie starej fotografii Lucyna Markiewicz z Białegostoku, podobnie jak potrzaskaną figurę na grobie ks. Pawła Anduszkiewicza, a wykonano w pracowni Stefana Wiśniewskiego. 
Czy teraz padnie rekord dwudniowej kwesty z roku 2010, gdy do puszek kwestarzy ofiarni ludzie wrzucili ponad 48 000 tys. zł, trudno powiedzieć. Jednak kwesta to nie tylko społeczna akcja finansowania zabytków na bliskiemu wielu sercom cmentarzu.
- Gdy zacząłem w 1999 r. posługę w parafii katedralnej, do której należy nekropolia, akcja kwestowania była już bardzo dobrze zorganizowana i cieszyła się uznaniem mieszkańców Łomży i odwiedzających groby – wspomina ks. proboszcz Marian Mieczkowski. - Dzień Wszystkich Świętych i zaduszki, kiedy wspominamy wiernych zmarłych, skłania do modlitwy za wszystkich, bo jesteśmy wielką rodziną żyjących w Bogu. Towarzyszą temu różne działania porządkowe i o charakterze estetycznym, bo porządkujemy groby i stawiamy znicze nie tylko na grobach bliskich. Robimy to na znak solidarności ze wszystkimi zmarłymi, którzy dla nas żyją jako bracia i siostry.   
Łomżyniacy wspierają kwestę „Ratujemy łomżyńskie zabytki cmentarne” tym chętniej, że widzą – jak podsumowuje Józef Babiel - że „ich pieniądze później i tak wracają na cmentarz”. Wspólnym staraniem wyremontowaliśmy blisko 200 z ponad 500 zabytkowych obiektów.
W podziękowaniu kwestarzom i darczyńcom w zaduszki 2. listopada o godz. 18. łomżyński Teatr Lalki i Aktora wystawi znakomitą sztukę dla dorosłych Tadeusza Różewicza „Kartoteka” w reż. Andrzeja Rozhina. Wtedy poznamy wstępne wyniki tegorocznej kwesty. 

Mirosław R. Derewońko
Fot.: Marek Maliszewski

210305125821.png
cz
śr, 31 października 2012 15:46
Data ostatniej edycji: śr, 31 października 2012 22:37:23

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę