Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 26 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Osada koczowników sprzed 4 000 lat w Łomży

Główne zdjęcie
Mieczysław Bienia, w tle współpracownicy

- Nie mamy wątpliwości, że na tym terenie znaleźliśmy ślady osadnictwa sprzed czterech tysięcy lat – opowiada z przejęciem archeolog Mieczysław Bienia, pod którego kierunkiem trwają prace wykopaliskowe przy ul. Żydowskiej, prowadzone równoległe z budową 500 m bulwaru nad Narwią. - Są tu ślady kultury niemeńskiej z okresu od 2000 do 1800 przed Chrystusem w postaci fragmentów naczyń glinianych. Mamy rewelacyjne wyniki pod względem archeologicznym i historycznym, istotnym dla dziejów miasta Łomża!

Warstwy: m.in. bruk z ul. Żydowskiej (koniec XIX w.), warstwa calcowa z XIV wieku (w lewym dolnym rogu)
Warstwy: m.in. bruk z ul. Żydowskiej (koniec XIX w.), warstwa calcowa z XIV wieku (w lewym dolnym rogu)
Archeolodzy
Archeolodzy
Mieczysław Bienia trzyma świeżo wykopany fragment szczęki bobra sprzed ponad 400 lat
Mieczysław Bienia trzyma świeżo wykopany fragment szczęki bobra sprzed ponad 400 lat

W potocznej świadomości łomżynianek i łomżyniaków początki osadnictwa, które dało początek założeniu miasta, sięgają tysiąca lat wstecz. Wiąże się to z powszechną wiedzą o istnieniu Wzgórza św. Wawrzyńca, gdzie ponoć przed millennium miał stać kościół i gdzie został pochowany święty Niemiec, przyjaciel króla Polski Bolesława Chrobrego. Badania przy bulwarze rzucają nowe światło na mroki przeszłości.
Archeolodzy zbliżają się do końca wykopalisk, które objęły wąski pas o długości 120 m między Narwią a ulicą Rybaki i szerokości od 10 do 17 m, ciągnący się wzdłuż ul. Żydowskiej, prostopadłej do Rybaków. Planują w dwa, trzy tygodnie grunt pod ulicą przebadać cal po calu. Jeszcze pół roku temu, kiedy zaczynali odkrywki nad rzeką, byli przekonani, że odnajdą ślady kultury i cywilizacji łomżyńskiej od XV wieku, kiedy zakładano „nową” Łomżę – wcześniej zlokalizowaną w okolicy Starej Łomży.
- Spodziewaliśmy się na głębokości półtora, dwóch metrów odkryć warstwę calcową ziemi, czyli nienaruszoną przez człowieka – kontynuuje podekscytowany archeolog, stojąc w dwu-dwuipółmetrowym wykopie pod ul. Żydowską, gdzie na wysokości ramion mężczyzny odkryto już kamienną nawierzchnię z kocich łbów z k. XIX w. - Tymczasem, dzięki pracom budowniczym bulwaru, mieliśmy wgląd poniżej ośmiu metrów od powierzchni terenu. I co się okazało? Że odkryliśmy z okresu osadnictwa Słowian trzy duże wylewy Narwi prawie jak potop w starożytnym Ur! Pierwszy miał miejsce na przełomie XII i XIII wieku, więc osada się przesunęła trochę w górę. Wielka szkoda, że nie możemy wkopać się w ulicę Rybaki i ciut wyżej... Drugi miał miejsce w wieku XIV, a trzecie w połowie XVI wieku. Z każdego z tych okresów mamy dużo zabytków ruchomych, m.in., tysiące fragmentów ceramiki, to najczęściej skorupy naczyń glinianych, oraz dziesiątki monet, głównie z okresu jagiellońskiego, czyli 2. połowy XV wieku, i nożyki żelazne. Dużo jest także kul karabinowych i armatnich oraz kartaczy, przypuszczalnie z czasów Powstania Listopadowego 1830 r.
Jednak to jeszcze nie koniec sensacji. Zdaniem archeologa Mieczysława Bienia, przed Słowianami nad Narwią szałasy rozbiły dwa inne ludy koczownicze. Młodsza osada wiejska pochodzi z kręgu kultury łużyckiej VI – V w. p.n.e., natomiast starsza aż z eneolitu kultury niemeńskiej i datowana jest od 2 000 do 1 800 lat p.n.e.
- Najwyższa pora, aby z zebranych również podczas najnowszych badań zabytków powstała stała wystawa w Muzeum Północno-Mazowieckim w Łomży – rozmarza się archeolog z Bielska Podlaskiego. - Dla mieszkańców i turystów byłby to widomy znak, że Łomża z racji położenia nad rzeką jest nie tylko ważnym punktem na mapie!

Mirosław R. Derewońko


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę