Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 września 2023 napisz DONOS@

To nie jest jeszcze katastrofa, ale...

Główne zdjęcie
Prom w Czarnocinie

Poziom Narwi pod Łomżą spadł poniżej 110 centymetrów, a w Nowogrodzie poniżej 80 cm. W całym regionie wody w rzekach jest mało i coraz mniej. Hydrolodzy podają, że Narew i Biebrza właśnie zeszły poniżej średniej niskiej wody z wielolecia. - Nie jest to jeszcze katastrofa, ani jakaś wybitnie niska woda – mówi Mariusz Sachmaciński dyrektor Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi, ale i on wyczekuje aby wreszcie nad region nadciągnęły obfite opadu deszczu, bo inaczej wody w rzekach, strumykach, ale także przydomowych studniach będzie coraz mniej.

Wody w Narwi ubywa teraz po kilka centymetrów na dobę. Wczoraj w Łomży poziom rzeki wynosił tylko 109 cm, podczas gdy średni stan wody jest niemal dwa razy wyższy i wynosi 204 cm. Niemniej do rekordu jeszcze daleko. Historycznie odnotowany najniższy poziom Narwi w Łomży to jedynie 66 cm.  
Hydrolodzy podają, że w wielu miejscach Narew i Biebrza zeszły właśnie poniżej  średniej niskiej wody z wielolecia. W Nowogrodzie wczoraj było tylko 79 cm, czyli 4 cm poniżej średniej niskiej, ale jednocześnie jeszcze niemal pięć razy powyżej rekordowego minimum, które tu wyniosło tylko 16 cm. 
Niestety na razie nie widać oznak, że spadkowy trend rzek miałby zostać zatrzymany czy odwrócony. Nocne opady deszczu były symboliczne, a synoptycy nie wieszczą  nadciągnięcia nad region ciężkich deszczowych chmur z którzy mogłoby padać ciągiem co najmniej przez kilka dni.

Foto: Prom w Czarnocinie
Foto: Odsłonięta mielizna przy bulwarach
Foto: Odsłonięta mielizna przy bulwarach
Foto: Odsłonięta mielizna przy bulwarach
Foto: Bulwary
Foto:
Foto: Most w Piątnicy

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę