Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 24 kwietnia 2024 napisz DONOS@

OSN-y - o ponad połowę mniej to też za dużo

Podlaska Izba Rolnicza twierdzi, że powierzchnia nieco ponad 43, tys ha obszarów OSN w województwie podlaskim – jak chce Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie - „jest zbyt duża i nie znajduje uzasadnienia”. Ten sam dyrektor wiosną jako obszary OSN wyznaczył w województwie ponad 105 tys ha, ale po protestach rolników, organizacji rolniczych i parlamentarzystów pracuje nad dokumentem ograniczającym te obszary.

Na obszarach szczególnie narażonych na zanieczyszczenia związkami azotu pochodzenia rolniczego będzie obowiązywał program ochrony wód. A to oznacza, że rolnicy zmuszeni będą w swoich gospodarstwach sporządzać plany nawozowe, budować specjalne płyty obornikowe czy zbiorniki na gnojowicę, co pociągnie znaczące wydatki. Gdy wiosną RZGW wyznaczył w województwie OSNy, okazało się obejmują one niemal cały powiat wysokomazowiecki i blisko połowę zambrowskiego. Wzbudziło to protesty. PIRol podnosiła, że OSN-y wprowadzono bez wystarczających konsultacji społecznych, a w sprawie interweniowali także parlamentarzyści. Okazało się, że te obszary mogą być mniejsze. Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Warszawie powtórnie przeanalizował i zweryfikował obszary zmniejszając ich powierzchnię na terenie województwa podlaskiego o 56,26%. Zdaniem Podlaskie Izby Rolniczej i to tak za dużo. 
PIRol argumentuje, że przed wyznaczeniem OSN-ów powinny być przeprowadzony monitoringi i badania, które jednoznacznie wskazałyby obszary, ale ich nie zrobiono. 
„Przy wyznaczaniu obszarów OSN w naszym województwie wystarczające jest podejrzenie występowania zagrożenia zanieczyszczeniami ze źródeł rolniczych - napisał prezes Izby, Grzegorz Leszczyński, do dyrektora RZGW w Warszawie. - Nie można wprowadzać utrudnień dla obywateli, nie mając ku temu solidnych i nie budzących wątpliwości podstaw – argumentuje.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę