Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 28 marca 2024 napisz DONOS@

„Carpe diem”...

– Do stworzenia tego filmu zainspirowała mnie idea Europejskiego Festiwalu Filmowego „Integracja Ty i Ja” – mówi Katarzyna Kuklińska, autorka nagrodzonego na tym koszalińskim festiwalu dokumentu „Carpe diem”. – Dowiedziałam się o nim dokładnie rok temu, przypadkowo trafiając na stronę internetową. Festiwal dobiegał wtedy końca, nie było zatem możliwości, żeby tam się pojawić. Ale wtedy, po obejrzeniu materiałów filmowych, pojawiła się myśl że jest to ciekawa inicjatywa, warto się jej przyjrzeć oraz pierwsza, impulsywna decyzja po rozmowie ze znajomymi: za rok musimy się tam wybrać! I pojechaliśmy, nie jako obserwatorzy, ale czynni uczestnicy, z własnym materiałem filmowym – opowiada. Film „Carpe diem” zdobył, w kategorii filmów amatorskich, statuetkę „Motyla 2012”, czyli główną nagrodę Festiwalu. - Nagrody się nie spodziewałam, tym bardziej, kiedy zobaczyłam pozostałe filmy w tej kategorii. Film o "CARPE DIEM" jest obrazem z pogranicza filmu dokumentalnego niż amatorskiego. Inne filmy były typowo amatorskie. Może była gdzieś tam nadzieja na wyróżnienie, ale na pierwszą nagrodę zdecydowanie nie liczyłam – mówi Katarzyna Kuklińska.

Nagrodzony główną nagrodą „Motyl 2012” w kategorii filmów amatorskich na  9. Europejskim Festiwalu Filmowym „Integracja Ty i Ja” w Koszalinie film „Carpe diem” przedstawia historię założonego przez Katarzynę Kuklińską klubu literacko-recytatorskiego Carpe Diem, działającego przy Stowarzyszeniu Ludzi Aktywnie Naznaczonych „JA i TY”. Reżyserem i autorką scenariusza jest Katarzyna Kuklińska, za stronę techniczną produkcji odpowiadało Studio Skorpion z Łomży.  

– Przygotowywaliśmy ten film naprędce, bo pomysł na jego stworzenie zrodził się na miesiąc przed upływającym terminem zgłoszenia materiału, dlatego kategoria amatorska – wyjaśnia Katarzyna Kuklińska. – Został przygotowany i zmontowany przy współprodukcji  Studia Skorpion. Pan Aleksander Plaga niemal od początku istnienia klubu wspierał nas w miarę swoich możliwości, promując idee klubu i prezentując nasze spotkania w telewizji kablowej. 
Chciałam pokazać Klub jako taki, jego genezę, historię powstania. Ponieważ dla kategorii filmu amatorskiego był przewidziany tylko 10-minutowy czas trwania musieliśmy się więc bardzo ograniczać, zatem zabrakło czasu na zaprezentowanie sylwetek osób które najsilniej wywarły swoją obecnością wpływ na Carpe Diem. Film „Carpe diem” był inny od pozostałych biorących udział w konkursie, chyba dlatego został doceniony przez znane i uznane jury. Myślę, że nagroda była po części efektem klimatu, jaki było czuć z klatek filmowych. Na filmie został uchwycony ten klimat, który panuje na próbach, zżycie się grupy i poszczególnych osób.
Dla młodych ludzi działających w klubie najważniejsza jest poezja, podział na osoby sprawne i niepełnosprawne uważają za nienaturalny i niepotrzebny. 
– Łączymy ludzi na płaszczyźnie artystycznej – podkreśla Katarzyna Kuklińska. – Ludzi z różnych środowisk, różnym statusie społecznym i różnej sprawności. Próby to nie tylko nauka tekstów, dykcji, wprawki stylistyczne, interpretacyjne, ale również prywatne rozmowy, żarty i zabawy. Ludzie uczą się rozmawiać na różne tematy, mówią o swoich refleksjach i emocjach – to rzadkie w dzisiejszym świecie.
Główna nagroda dla filmu przedstawiającego działalność zebranych przez nią pasjonatów poezji to nie jedyny sukces Katarzyny Kuklińskiej. „Carpe diem” zostanie też zaprezentowany na festiwalu w Bratysławie w styczniu przyszłego roku. 
– Hasło które wymyśliłam naprędce w Koszalinie, podczas wywiadu dla Telewizji Szczecin brzmiało następująco: Łomża to nie tylko mały browar z dużym piwem, to nie tylko Hanka Bielicka, to nie tylko Jula i „Bitwa na głosy” – to przede wszystkim ludzie, którym chce się coś robić! – podkreśla Kuklińska. – Młodzież aktywna i warta docenienia, pokazania, że oni tutaj są i tworzą coś ciekawego i niebanalnego. Dlatego organizatorzy festiwalu w Koszalinie zaproponowali mi, a zatem całemu klubowi i stowarzyszeniu „JA i TY”, ażeby w przyszłym roku w ramach Europejskiego Festiwalu Filmowego „Integracja Ty i Ja” zorganizować w Łomży, tzw. "mały festiwal. Warto nad tym pomyśleć, tym bardziej, że w czasie festiwalu są prezentowane naprawdę ciekawe filmy dokumentalne.
Ale zanim dojdzie do realizacji tego pomysłu wszystkich miłośników poezji czeka kolejne spotkanie przygotowane przez klub literacko-recytatorski Carpe Diem.
– Następne spotkanie już w październiku – zapowiada Katarzyna Kuklińska. – Ponownie sięgniemy po bardzo współczesny, niebanalny repertuar, łamiący stereotypy i stanowiący duże wyzwanie dla recytatorów.  
Wojciech Chamryk


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę