Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 11 kwietnia 2021 napisz DONOS@

W mieście będzie mniej śmierdziało...

Jest szansa, że z łomżyńskiej oczyszczalni ścieków będzie mniej śmierdziało. Władze Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji ogłosiły przetarg na wyłonienie firmy, która zmodernizuje tzw. ciąg technologiczny obróbki osadów czyli istniejącą od kilku lat suszarnię i spalarnię osadów pozostałych po oczyszczeniu spływających tu ścieków. Efektem realizacji wartego około 12 mln zł przedsięwzięcia ma być „dezodoryzacja” czyli znaczne ograniczenie przedstawiając się do powietrza nieprzyjemnych zapachów oraz zwiększenie sprawności wykorzystywanej energii cieplnej.

„Zmiany będą polegały na zmniejszeniu energochłonności i wykorzystaniu ciepła odpadowego z agregatu kogeneracyjnego do procesu suszenia, zwiększenia wydajności istniejącej suszarni, zwiększenia wydajności instalacji termicznego przekształcania osadu oraz zmniejszeniu emisji odorów do otoczenia” – czytamy specyfikacji zamówienia. 
Energia cieplna i elektryczna oma być pozyskiwana z powstającego podczas suszenia osadów biogazu oraz spalania biomasy czyli suszu osadowego. W tym celu w budynkach oczyszczalni zostanie zainstalowany kolejny agregat kogeneracyjny na biogaz oraz kocioł odzysknicowy. 
Szacuje się, że dzięki temu uda się tu wyprodukować niemal 3 mln kWh rocznie. 
Zgodnie z podpisaną z Urzędem Marszałkowskim umową na dofinansowanie zadanie ze środków unijnych w ramach RPO wartość projektu nieznacznie przekracza 12 mln zł, a przyznana dotacja ma sięgnąć niemal 4 mln zł. Termin realizacji przedsięwzięcia wyznaczono na koniec lutego 2014 roku.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę