Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 19 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Kolejne kanały TV cyfrowej z Szosy Zambrowskiej?

Mieszkańcy Łomży i okolic już dziś mogą odbierać kanały telewizji cyfrowej z dwóch multipleksów tj. mux1 (TVP 1 HD, TVP 2, TVP INFO, TTV, ATM Rozrywka, Eska TV, Polo TV  oraz mux2 (Polsat, TVN, TV 4, TV Puls, TVN7, Polsat Sport News, TV 6, TV Puls 2). Z odbiorem pierwszego zestawu stacji TV nie ma większych problemów, bo sygnał nadawany na kanale 46 z podbiałostockich Krynic jest „doświetlany” w technologii „Single-Frequency Network” z nadajnika przy Szosie Zambrowskiej. Tak więc za pomocą potocznie stosowanego widelca - za darmo - można cieszyć się sześcioma kanałami i „jedynką” w jakości HD. Niestety z multipleksem numer 2 nie jest już tak różowo, ale niebawem też powinno to się zmienić. Emitel otrzymał pozwolenie na nadawanie drugiego multipleksu z Telewizyjnego Ośrodka Nadawczego w Łomży przy Szosie Zambrowskiej.

Mimo, że moc nadajnika mux2 z Krynic jest o 10% większa niż w przypadku mux1, to mieszkańcy niektórych części Łomży ciągle mają problemy z odbiorem kanału 49. Szczególnie jest to widoczne w instalacjach z mniejszymi antenami i np. w tunerach DVB-T umieszczanych w komputerach. Tu kanałów telewizyjnych  z mux2 praktycznie wcale nie widać. W planach dotyczących pokrycia Polski zasięgiem telewizji cyfrowej docelowym nadajnikiem dla Łomży miała być Ostrołęka Ławy. Nadajnik ten emitujący sygnały radiowe 9 stacji, już wcześniej oprotestowany przez pobliskich mieszkańców, podobno nie ma zgody na emisję dużej mocy, a taką niewątpliwie była by emisja drugiego multipleksu telewizji cyfrowej. Według innych opinii zaważyły sprawy biznesowe, czyli brak możliwości dogadania się operatora technicznego DVB-T w Polce, jaką jest firma Emitel, z  właścicielem nadajnika.
Wobec zaistniałego impasu Emitel próbuje zastąpić jeden mocny nadajnik kilkoma mniejszymi. Jak wynika z wykazu pozwoleń telewizyjnych dostępnych na stronie Urzędu Komunikacji Elektronicznej Emitel otrzymał pozwolenie na nadawanie drugiego multipleksu z Telewizyjnego Ośrodka Nadawczego w Łomży przy Szosie Zambrowskiej. Częstotliwość, na której będą nadawały stacje z mux2 i zarazem numer kanału jest taki sam jak dla nadajnika w Krynicach. Chociaż nie ma określonych aktualnie terminów, to należy się spodziewać, że niebawem łomżyński  nadajnik będzie propagował  sygnał mux 2 na okoliczne tereny w tej samej technologii SFN co mux 1. 
A to będzie oznaczać, że za darmo – nie kupując zastawów do odbioru telewizji satelitarnej i bez   opłacania miesięcznych danin za kablówkę – w całej Łomży będzie można odbierać już 15 cyfrowych kanałów telewizyjnych.

(jk)

210407125521.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę