Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 19 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Podwyżka opłaty za wieczyste użytkowanie może być niższa?

Wyliczone przez ratusz nowe – wyższe nawet czterokrotnie - stawki opłaty za użytkowanie wieczyste w zasobach Łomżyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej zostały – zdaniem władz tej spółdzielni – niewłaściwie oszacowane. Władze spółdzielni zwracają uwagę, że wzrost wartości wycenianych działek związany był także z nakładami poniesionymi przez spółdzielnię na infrastrukturę i zgodnie z prawem nakłady te powinny być uwzględnione przy aktualizacji opłaty.

Aktualnie opłata za wieczyste użytkowanie mienia wspólnego ŁSM przeliczana jest na 2 grosze płacone w czynszu od każdego metra kwadratowego mieszkania niezależnie od formy własności lokali. Po podwyżce opłata ta wzrosłyby średnio do 4 gr/m2 w roku przyszłym i ok. 8-9 gr/m2 w 2015 r. I zdaniem władz spółdzielni to za dużo. W ich ocenie wyliczając nowe stawki nie uwzględniono faktu, iż wzrost wartości wycenianych działek związany był także z nakładami poniesionymi przez spółdzielnię na infrastrukturę. Tymczasem zgodnie z art. 77 ust. 4 ustawy o gospodarce nieruchomościami przy aktualizacji opłaty na poczet różnicy między opłatą dotychczasową a opłatą zaktualizowaną zalicza się wartość nakładów poniesionych przez użytkownika wieczystego nieruchomości na budowę poszczególnych urządzeń infrastruktury technicznej . I właśnie o tym władze spółdzielni rozmawiały z wiceprezydentem Łomży Beniaminem Doboszem.
- Uzgodniono, że na podstawie danych o wartości nakładów poniesionych przez Spółdzielnię na budowę urządzeń infrastruktury technicznej na działkach stanowiących mienie ŁSM prezydent zmniejszy opłaty za wieczyste użytkowanie tych działek – podaje Jerzy Brodziuk, prezes Łomżyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. 
Na razie nie wiadomo o ile wyliczone nowe stawki opłaty będą obniżone.
- Wielkość zmniejszenia będzie przedmiotem dalszych rozmów po analizie przedstawionych danych – podaje Brodziuk. - Aktualnie trwa podliczanie nakładów inwestycyjnych poniesionych przez ŁSM oraz analiza skutków podwyżek opłat na koszty eksploatacji. 

Podwyżki na 2013 roku jeszcze nieznane
Prezes Brodziuk podaje, że zarząd ŁSM przewiduje utrzymanie kosztów zależnych od spółdzielni na dotychczasowym poziomie. Ale czynsze płacone przez mieszkańców wzrosną ze względy na „działalność” ratusza. 
- Ostatecznie o wysokości potencjalnych podwyżek opłat eksploatacyjnych zadecyduje efekt podjętych przez Zarząd Spółdzielni działań w celu obniżeniu opłat za wieczyste użytkowanie działek mienia wspólnego oraz oczekiwany coroczny wzrost podatków lokalnych – podaje Jerzy Brodziuk.

210407125521.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę