Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 19 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Lord Voldemort na IV Łomżyńskim Forum Trzeźwościowym

- Znam takich, co trzy lata dzień w dzień pili, ale potem poszli do piachu... – mówi smutno Andrzej Werczyński (lat 53) z Łomży, który po ponad dwudziestu latach picia na umór zdołał opanować trudny do pokonania nałóg. - Przestałem łykać dopiero w 1996 roku, rok później zacząłem przychodzić na spotkania Stowarzyszenia Zdrowie i Trzeźwość. Ale dopiero w '99 przestałem pić całkowicie, po tym jak dowiedziałem się, co to znaczy, że się nie chce żyć. Chciałem ze sobą skończyć... Dziś jest wiceprezesem stowarzyszenia, które w piątek, sobotę i niedzielę organizuje IV Łomżyńskie Forum Trzeźwościowe. Zaprasza na msze św. za alkoholików i ich rodziny, spektakl, koncert, film, prelekcję dr. Bohdana Woronowicza i spotkanie z aktorem Wiesławem Komasą.

- Czułem się jak śmieć: nikt do mnie nie dzwonił, nikt nie odwiedzał i nikt nie chciał ze mną się spotykać... - wspomina Andrzej Werczyński. - Po dziewięciu miesiącach picia też dzień w dzień chciałem ze sobą skończyć. Zadzwoniłem tylko do jednej osoby, żeby się pożegnać. I usłyszałem: „Przyjdź na Rybaki, bo mi na Tobie zależy”.

Myślał o śmierci, chce podać dłoń żyjącym
Więc poszedł na Rybaki, gdzie jest ośrodek odwykowy i stowarzyszenie. Znalazł ludzi podobnie jak on bezradnych wobec zniewalającego duszę i ciało podstępnego wroga w butelce. Bezwzględnego. Kiedy pili, byli wytykani palcami. Kiedy nie pili, ciągnęła się za nimi zła opinia. Jednak postanowił zawalczyć raz jeszcze ze zżerającą go chorobą alkoholową. 9. września 1999 r. podjął decyzję o całkowitej abstynencji.
- Trzy dziewiątki, jak w liczniku, potem same zera... – kontynuuje. - Nie wierzę w magię cyfr, ale w końcu dotarło do mnie, że to jednak jakieś dziwne połączenie...
Bo pomyślał o śmierci, pustce, nicości. O sobie w grobie dwa metry pod ziemią... 
Minęły lata. W 2007 roku Andrzej Werczyński z pięcioma osobami skrzyknął się, żeby postawić Stowarzyszenie Zdrowie i Trzeźwość na nogi. Zobowiązali się, że wyprowadzą na czysto wszystkie zaległości, jakie zostały po poprzednich zarządach. Większość problemów udało im się już szczęśliwie rozwiązać, choć mają jeszcze trudności do pokonania.
- Dziś w stowarzyszeniu działa 30 osób i... I robimy coraz większe rzeczy – ocenia wiceprezes. - Nawet to IV Łomżyńskie Forum Trzeźwościowe miało być mniejsze, o wiele skromniejsze, ale zaczęło się rozrastać. Mam nadzieję, że nas nie przerośnie. Zapraszamy każdego, kto interesuje się problematyką alkoholizmu i abstynencji. A może podczas tego forum komuś potrzebującemu też się uda podać pomocną dłoń... 

IV Łomżyńskie Forum Trzeźwościowe zaprasza
Forum rozpocznie się w piątek o godz. 18. mszą św. w kościele św. Andrzeja Boboli przy ul. Wąskiej 93 w Łomży. Przewodniczył będzie ks. bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości. Po mszy o godz. 19. wystąpi kilkunastoosobowa grupa teatralna Stowarzyszenia Zdrowie i Trzeźwość. Aktorzy amatorzy wystawią autorski spektakl „Daj mi tylko 24 godziny” o człowieku, który przez picie stracił pracę i rodzinę i zaczął ze szczytu staczać się na dno.
W sobotę na placu przy kościele św. Andrzeja Boboli działać będzie w godz. 10. - 15. miasteczko rowerowe dla dzieci i młodzieży. W tym czasie dorośli będą mogli spróbować jazdy samochodami w „pijanych goglach”, zorganizowanej przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Łomży, żeby kierowcy na trzeźwo zobaczyli, jak widzi się i prowadzi po pijanemu. 
W sali Centrum Kultury przy ul. Sadowej 12 chętni w sobotę o godz. 11 obejrzą film „Skutki jazdy samochodem pod wpływem alkoholu”, prezentowany przez wydział ruchu drogowego Komendy Miejskiej Policji w Łomży. Doktor medycyny Bohdan Woronowicz, kierownik Ośrodka Terapii Uzależnień w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, wygłosi o godz. 12. prelekcję pt. „Zdrowienie z alkoholizmu”. O godz. 15. grupa teatralna ponownie wystawi „Daj mi tylko 24 godziny”, natomiast o 16.30 – koncert autorski śpiewającej i grającej Hani pt. „Mój świat”. Mszę św. o godz. 18 w kościele św. Andrzeja odprawi Ojciec Apolinary, zaś po niej znany aktor teatralny Wiesław Komasa, dubbingujący Lorda Voldemorta w polskich wersjach filmowych sagi „Harry Potter”, przedstawi wiersze ks. Jana Twardowskiego i twórczość własną.
Na zakończenie IV Łomżyńskiego Forum Trzeźwościowego w niedzielę o godz. 10. uroczystą mszę św. w kościele św. Andrzeja Boboli odprawi ks. Andrzej Popielski, proboszcz i współorganizator spotkania ludzi walczących o codzienną trzeźwość.

Mirosław R. Derewońko


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę