Przejdź do treści Przejdź do menu
środka, 27 września 2023 napisz DONOS@

Żarna

Wśród 4 żaren neolitycznych w zbiorach Muzeum Północno - Mazowieckiego (na 2 górnych fotografiach - przed konserwacją) jedno odnotowano jako pochodzące z kolekcji Zygmunta Glogera (na fotografii - w ramce). Brak ok.1/3 pierwotnej wielkości tego okazu, który został wykonany z narzutowego głazu granitowego. Zachowana część jest długa na 55 cm, szeroka na 45 cm. Wysokość zagłębienia, w którym rozcierano ziarno - 6 cm świadczy o skali zużycia powierzchni pracującej, jak się można domyślać mniejszym kamieniem - otoczakiem. Gloger odnotował w Encyklopedii staropolskiej, że po 30 latach poszukiwań „podobnych kamieni w rodzinnej okolicy tykocińskiej” od r. 1869 zgromadził ok. 60  okazów, co przekonało go, że mieszkali tu rolnicy „już w czasach przedhistorycznych …a ludność mieszkała w sadybach pojedynczych, jednakże dość gęsto wśród lasów - ponieważ kamieni żarnowych nie znajdywano nigdzie w większym skupieniu". Poczynił ciekawe spostrzeżenie:..."częściej nad brzegami rzek”. Gloger nie miał złudzeń co do „głębszej kultury naukowej na prowincji” ale zanotował pomysł, aby „za pomocą wyszukiwania” dalszych żaren, póki jeszcze nie potłuczono ich na podkłady szos, fundamentów i murów - „oznaczyć w całym kraju ślady” najdawniejszego rolnictwa i jego granice, przed wkroczeniem „żarem młynowych”.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę