Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 20 czerwca 2024 napisz DONOS@

Kumoterstwo w MOSiR?

Konkursy na kierownicze stanowiska w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji miały sprawić, że będzie już przejrzyście i czytelnie. Ich przeprowadzania domagał się prezydent Mieczysław Czerniawski, który wiosną zlecił specjalny audyt w samorządowej placówce. Niespełna dwa tygodnie temu, ogłoszono konkursy na zastępcę dyrektora i kierownika pływalni nr 2. Okazuje się jednak, że niektórzy mają podejrzenia czy konkurs jest po to aby ich znaleźć, czy tylko by obsadzić swoimi. W przypadku kierownika pływalni wymogiem niezbędnym jest okazanie certyfikatu z dwudniowego szkolenia, które kilku pracownikom MOSiR zafundował miejski ośrodek.

Chodzi o punkt 5 wymagań niezbędnych, które musi przedstawić kandydat na kierownika pływalni: „udokumentowana znajomość zagadnień związanych z eksploatacją krytych pływalni”.
Sławomir Grygo p.o. dyrektora Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Łomży wyjaśnia, że w punkcie tym kandydaci muszą przedstawić zaświadczenia, że mają kurs pierwszej pomocy, czy posiadają stopień wodniacki, i certyfikat z  kursów organizowanych w Gdańsku. Dopytywany odsyła do kadrowej. Alicja Mikołajczak uszczegóławia, że punt 5 dotyczy zaświadczenia z kursów, które „organizowane są w Gdańsku i Krakowie, a być może jeszcze gdzieś indziej”. 
W przypadku certyfikatu z Gdańska chodzi o dwudniowe szkolenie organizowane przez Gdańską Fundację Wody: „Pływalnie kryte. Praktyczne aspekty zarządzania obiektami sportowymi (z elementami marketingu)”. Ukończenie kursu poza papierkiem nie daje jakichś nadzwyczajnych czy dodatkowych umiejętności, ale kosztuje co najmniej 1119zł. 
- Pracodawca może tak sprecyzować te wymagania niezbędne, aby znaleźć pracownika najlepiej przygotowanego do pracy – mówi Alicja Mikołajczak, kadrowa MOSiR. 
Dopytywane przyznaje, że Ośrodek zrefundował koszty takich szkoleń dla czterech osób, pracowników MOSiR, w tym przebywającego do kilku miesięcy na zwolnieniu lekarskim dyrektora Zbigniewa Sasinowskiego. 
Kadrowa zapewnia, że wpisanie okazania certyfikatu do wymogów formalnych, a nie dodatkowych, nie oznacza, że konkurs na kierownika pływalni został ustawiony pod konkretną osobę. 
- Powiem szczerze, że obawiam się czy ktokolwiek do konkursu się zgłosi, bo być może wymogi formalne są zbyt wysokie – mówi. - Wówczas trzeba będzie ten konkurs unieważnić i rozpisać nowy, a to zajmie kolejne tygodnie. 

Prawnik może zostać kierownikiem pływalni, ale nie zastępcą dyrektora MOSiR
Przypomnijmy pierwszym wymaganiem w stosunku do potencjalnych kandydatów na zastępcę dyrektora MOSiR i kierownika pływalni przy ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego jest wykształcenie wyższe. W przypadku zastępcy dyrektora „preferowane o specjalności administracja publiczna, ekonomia lub wychowanie fizyczne”, a kierownik pływalni może jeszcze być po prawie.
Od kandydata na kierownika pływalni wymagany jest „co najmniej pięcioletni staż pracy”, a kandydat na zastępcę dyrektora też pięć, przy czym „co najmniej trzy lata doświadczenia zawodowego na stanowisku kierowniczym w jednostkach organizacyjnych realizujących zadania w zakresie kultury fizycznej i sportu”. 

***
Kumoterstwo to wzajemne popieranie się ludzi związanych przynależnością do jakiejś grupy czy pokrewieństwem, zwykle dla osiągnięcia pozycji społecznej lub korzyści materialnych, nie opierające się na ocenie wartości tych osób, lecz na fakcie znajomości. Kumoterstwo jest pojęciem nieco szerszym niż nepotyzm, gdyż dotyczy nie tylko krewnych, ale znacznie częściej przyjaciół i znajomych.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę