Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 22 lutego 2024 napisz DONOS@

Stare traktory wyjadą na...

Główne zdjęcie
fot. Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu

Do Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu powrócił po zabiegach konserwatorskich niezwykły ciągnik UNIWERSAL-2. To jedyny tego typu ciągnik w Polsce, choć produkowany był przez 20 lat w Związku Radzieckim. Ciągnik jest już sprawny technicznie i weźmie udział w niedzielnym korowodzie zabytkowych traktorów, który będzie jedną z atrakcji odbywającego się tego dnia w ciechanowieckim Muzeum „Podlaskiego Święta Chleba”.

fot. Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu
fot. Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu
fot. Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu
fot. Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu
fot. Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu
fot. Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu

W sumie w korowodzie weźmie udział kilkanaście zabytkowych ciągników zgromadzonych w kolekcji Muzeum Rolnictwa im. ks. K. Kluka.  Za kierownicą kilkunastu ciągników zasiądą pracownice Muzeum z dyrektor Dorotą Łapiak na czele, która poprowadzi najstarszy ciągnik z kolekcji - ciągówkę Lanza z 1923 r. 
Na kilka dni przed paradą do ciechanowieckiego Muzeum powrócił z niezwykły ciągnik UNIWERSAL-2. To jedyny tego typu ciągnik w Polsce. Mimo, że produkcji radzieckiej, to konstrukcji amerykańskiej. Ponieważ w ówczesnym Związku Radzieckim brakowało czasu i doświadczenia do opracowania własnej konstrukcji, postanowiono skopiować istniejący model bez respektowania ochrony praw patentowych. Można powiedzieć, że radziecki Uniwersal jest wierną kopią amerykańskiego ciągnika Farmall Regular, oczywiście pomijając oznaczenia i kolorystykę ciągnika. Jak podają pracownicy Muzeum Rolnictwa do końca nie wiadomo jak wykonano rosyjską dokumentację ciągnika. Prawdopodobnie na przełomie 1931/32 roku przez sieć dealerów europejskich zakupiono dwa lub trzy egzemplarze Farmalla, które następnie rozebrano celem sporządzenia rysunków. Prototyp radzieckiego Uniwersala był gotowy prawdopodobnie już w 1933 roku. Do końca tego roku nastąpiło przestawienie maszyn i przygotowanie linii produkcyjnej. Oficjalnie montaż ciągników Uniwersal ruszył 1 stycznia 1934 roku. Przygotowano od razu dwie wersje: Uniwersal-1 (U-1) na trzykołowym podwoziu i klasyczny czterokołowy ciągnik Uniwersal-2  (U-2).
Ciągnik po powrocie z konserwacji jest w pełni sprawny technicznie. Turyści, którzy odwiedzą nas w trakcie obchodów XII Podlaskiego Święta Chleba będą mogli oficjalnie obejrzeć go i usłyszeć pracę jego silnika na wystawie pod nazwą „Dawnych maszyn czar” zlokalizowanej przy Muzeum Weterynarii.

240206081801.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę