Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 14 kwietnia 2021 napisz DONOS@

PKW: to jest niezgodne z prawem

Państwowa Komisja Wyborcza w Warszawie stwierdziła, że opisywany wczoraj przez nas nowy podział gminy Łomża na okręgi wyborcze jest niezgodny z prawem. Komisja sprawą zajęła się po skardze jaką otrzymała od jednego z radnych gminy. Zdaniem PKW bezprawnym było połączenie w jeden okręg wyborczy dwóch sołectw i część sołectwa trzeciego czyli dołączenie mieszkańców kilkunastu ulic Kupisk Starych do okręgu obejmującego wsie Bożenica i Nowe Kupiski.

„Zgodnie z art. 417 § 2 Kodeksu wyborczego w gminach na terenach wiejskich okręgiem wyborczym jest jednostka pomocnicza gminy. Jednostki pomocnicze gminy łączy się w celu utworzenia okręgu lub dzieli się na dwa lub więcej okręgów wyborczych, jeżeli wynika to z konieczności zachowania jednolitej normy przedstawicielstwa. Państwowa Komisja Wyborcza wyjaśniając ten przypis w powołanych wytycznych i wyjaśnieniach wskazała m. in.. że „Co do zasady nie powinno się tworzyć okręgów wyborczych składających się z jednostki pomocniczej gminy i części innej jednostki pomocniczej gminy”. Odstępstwo od tej zasady jest dopuszczalne jedynie w przypadku, gdy układ przestrzenny i demograficzny gminy uniemożliwia dokonanie podziału na okręgi wyborcze przy jej zachowaniu.
W przypadku Gminy Łomża możliwe jest dokonanie podziału na okręgi wyborcze przy zachowaniu powyższej zasady. Zatem podział na okręgi wyborcze ustalony powołaną  uchwałą Rady Gminy Łomża jest niezgodny z prawem.”

zobacz: Przedwyborczy bój o władzę w gminie

 


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę