Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 27 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Szkodnik coraz bliżej

Główne zdjęcie
Chrząszcze obu płci maja barwę od żółtej do zielonej. Pokrywy posiadają po bokach po jednym czarnym pasku. Dorosłe chrząszcze mają długość 4,2-6,8 mm. Istnieje duża zmienność w ich ubarwieniu. Najczęściej mają barwę żółtą, ale występują także osobniki jasnozielone i żółtopomarańczowe z różnej szerokości czarnymi pasami wzdłuż pokryw skrzydeł. (fot. Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa)

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Białymstoku ostrzega rolników uprawiających kukurydzę przed niebezpieczeństwem pojawienia się na terenie województwa podlaskiego zachodniej kukurydzianej stonki korzeniowej. WIORiN przypomina, że szkodnik jest organizmem kwarantannowym podlegającym obowiązkowi zwalczania i prosi producentów o zwracanie uwagi na obecność chrząszczy i uszkodzenia roślin kukurydzy, które mogą być skutkiem ich zerowania.

Zachodnią kukurydzianą stonkę korzeniową zalicza się do najgroźniejszych szkodników kukurydzy na świecie. W ubiegłym roku w Polsce wykryto ja w 82 miejscach na terenie 9 województw w tym sąsiednich w stosunku do podlaskiego województwach lubelskim i mazowieckim.
- Ocenia się, że rocznic zasięg występowania stonki kukurydzianej może przesunąć się naturalnie o 40 km. Jednak z uwagi na możliwość przemieszczania się zarówno czynnego (przeloty dorosłych owadów) jak i biernego (środki transportu obrót materiałem roślinnym) praktycznie nie jest możliwe określenie miejsc, w których może się pojawić – czytamy w komunikacie WIORiN. 
W okresie lipiec - polowa października na plantacjach kukurydzy mogą pojawić się chrząszcze, które odżywiają się głównie pyłkiem, znamionami kwiatów. Mogą żerować także na ziarniakach będących w mlecznej i woskowej dojrzałości. Zakłóca to proces zapylania kwiatów kukurydzy i rozwój kolb, co skutkuje słabym zaziarnieniem. 
W przypadku podejrzenia o wystąpienie chrząszczy zachodniej kukurydzianej stonki kurzeniowej należy niezwłocznie powiadomić najbliższą jednostkę Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Białymstoku w celu identyfikacji szkodnika.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę