Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 24 lutego 2024 napisz DONOS@

Woda pochłania kolejne istnienia

Choć wakacje trwają zaledwie parę dni w województwie podlaskim utopiło się już trzy osoby. Do 12-latka, który przedwczoraj utopił się pod Zambrowem wczoraj dołączyli dwaj bracia, którzy zatonęli w wodach jeziora Sajno pod Augustowem. Ratownicy wodni przypominają, że pierwsza z „żelaznych” zasad bezpiecznego wypoczynku nad wodą jest ta aby rozgrzanym nie skakać do zimnej wody, bo to może spowodować szok termiczny.

Kolejne „żelazne” zasady to: nie skakanie  do nieznanej wody, ponieważ nie wiadomo czego możemy się spodziewać pod jej lustrem, nie wchodzenie do wody w miejscach niebezpiecznych, tam gdzie w znajdują się na przykład: wiry, wodorosty, zimne prądy itp.
Najbezpieczniejsza jest kąpiel w miejscach odpowiednio zorganizowanych i oznakowanych, będących pod nadzorem ratowników, ale i tam trzeba odpowiednie się zachowywać i np.  nie popychać do wody osób, które się tego niespodziewaną.
Widząc wypadek na wodzie nie zgrywaj bohatera i nie rzucaj się bezmyślnie na ratunek jeżeli nie zostałeś do tego gruntownie przeszkolony. W przeciwnym wypadku masz dużą szansę, że tonący wciągnie cię pod wodę i utoniecie razem. Krzycz głośno wołając o pomoc, powiadom ratownika wodnego i zadzwoń lub poproś kogoś o powiadomienie służb ratunkowych pod jednym z numerów 997, 998, 999, 601100100. Jeżeli wypadek wydarzył się blisko brzegu - wykorzystaj kij, tyczkę, pasek czy ręcznik podając je poszkodowanemu.
Pamiętaj! Większość utonięć jest rezultatem braku wyobraźni: korzystania z kąpieli po spożyciu alkoholu, w miejscach zabronionych czy skakania do wody bezpośrednio po opalaniu.

240206081801.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę