Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 24 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Drogowcy oskarżeni w związku z katastrofą drogową w Woli Zambrowskiej

O niedopełnienie obowiązków oskarża łomżyńska prokuratura Krzysztofa B., kierownika realizacji inwestycji z ramienia Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, który dopuścił do realizacji niezgodnie z normami zjazdów z posesji w Woli Zambrowskiej. To m.in. przez nieprawidłowo wybudowane zjazdy woda spływała na jezdnię drogi krajowej, a feralnego 2 lutego 2011 roku, zamarzła tworząc na jezdni taflę lodu. Gdy wjechał na nią bus kierowca stracił panowanie nad samochodem, zjechał na przeciwległy pas ruchu ustawiając się bokiem do kierunku jazdy, i wtedy uderzyła w niego ciężarówka jadąca w przeciwnym kierunku. Na miejscu zginęło sześć osób jadący w busie.

- Akt oskarżenia został już wysłany do sądu w Zambrowie - informuje prokurator Beata Polak z Prokuratury Okręgowej w Łomży. - Oskarżany, były już pracownik GDDKiA, chce dobrowolnie poddać się karze. 
W związku z tą sprawą prokuratorzy zarzuty postawili także innemu pracownikowi GDDKiA – drogomistrzowi, który odpowiada za stan tej drogi. Prokuratorzy zarzucali mu zaniedbania w kontroli stanu drogi. Do sądu skierowali jednak wniosek o warunkowe umorzenie postępowania karnego wobec niego. 
Jak informuje prokurator Polak, z całego materiału wydzielono natomiast sprawę odpowiedzialności inspektora Powiatowego Nadzoru Budowlanego w Zambrowie, który zgodził się – zdaniem prokuratury, na bezprawną – budowę zjazdów z posesji. 
- Od tego zaczął się cały łańcuszek, który w efekcie doprowadził do tej katastrofy – mówi prokurator Beata Polak. 
Poinformowany Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowlanego zakwestionował budowę aż 17 zjazdów i nakazał Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad ich rozbiórkę. Dyrekcja odwołała się od tej decyzji do Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Warszawie, który jednak utrzymał ją w mocy, a teraz zaskarżyła decyzję do Wojewódzkiego Sadu Administracyjnego w Warszawie. Od tego rozstrzygnięcia zależy też, czy inspektor będzie odopowiadał karnie.

Dodajmy, że według powołanych przez prokuraturę biegłych, do wypadku w Woli Zambrowskiej doszło wskutek niekontrolowanego poślizgu na śliskiej jezdni; według nich nie przyczynił się do tego żaden z kierowców.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę