Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 21 lutego 2024 napisz DONOS@

Łomżyński Tydzień Wielokulturowości

Fundacja „Ocalenie” organizuje Łomżyński Tydzień Wielokulturowości. Od najbliższego wtorku łomżanie będą mogli wziąć udział w warsztatach m.in. kulinarnych i dowiedzieć się więcej o przebywających w mieście imigrantach. Kulminacyjnym momentem będzie zorganizowany po raz drugi na Starym Rynku, gdzie w środę stanie wielokulturowe miasteczko namiotowe, Łomżyński Dzień Uchodźcy. Tego dnia wieczorem w Kinie Millenium pokazany zostanie film "Człowiek z Hawru".

- Polska staje się coraz bardziej wielobarwna i różnorodna – z każdym rokiem więcej osób odwiedza nasz kraj. Czasami decydują się tu pracować, żyć, zakładać rodziny, mieć tu swój nowy dom – mówi Kamil Kamiński z Fundacji Ocalenie, dodając jednocześnie, że my również coraz częściej odwiedzamy inne kraje, zmieniamy miejsca zamieszkania i pracy. - Na swojej drodze spotykamy ludzi różnych narodowości, o odmiennej religii i innych obyczajach od naszych. Obyczajach, których często nie rozumiemy, które nas intrygują, o których może chcielibyśmy wiedzieć coś więcej. 
W właśnie w ramach Łomżyńskiego Tygodnia Wielokulturowości Fundacja chce przybliżyć łomżanom inne kultury. W ramach warsztatów będzie nauka gotowania potraw z Czeczenii i Gruzji, gry w nardy - popularnej w Azji, Afryce Północnej oraz na Kaukazie gry przypom inającej warcaby, czy warsztaty break dance.

W ramach Łomżyńskiego Tygodnia Wielokulturowości odbędą się

19 czerwca (wtorek) w godzinach 17:30-19:00 - zapraszamy na warsztaty breakdance, które odbędą się w sali gimnastycznej I LO w Łomży, mieszczącej się na ul. Bernatowicza 4. Zgłoszenia na warsztat prosimy przesyłać na adres: kamil.kaminski@ocalenie.org.pl z dopiskiem „breakdance”. Liczba miejsc jest ograniczona – decyduje kolejność zgłoszeń.

19 czerwca (wtorek) zapraszamy na zabawy integracyjne skierowane do dzieci i młodzieży organizowane przez społeczność bursy nr 1 w Łomży.  Początek imprezy o godzinie 18:00, Bursa nr 1 w Łomży, ul. Kopernika 16.

20 czerwca (środa) zapraszamy na Drugi Łomżyński Dzień Uchodźcy. W godzinach 10:00-15:00 na Starym Rynku w Łomży stanie wielokulturowe miasteczko namiotowe.  Już wkrótce na stronie www.ocalenie.org.pl znajdziecie Państwo szczegółowy plan wydarzeń i atrakcji, jakie przewidzieliśmy na ten dzień.

20 czerwca (środa) zapraszamy również do Kina Millenium na pokaz filmu „Człowiek z Hawru”. Początek projekcji o godzinie 18:00. Film jest ciepłą familijną komedią, pokazującą jak zmienia się życie małego miasteczka, kiedy pojawia się w nim młody uchodźca z Afryki.

21 czerwca (czwartek) zapraszamy wszystkich do Klubu Szachowego Maraton na warsztaty gry w Nardy – popularnej w Azji, Afryce Północnej oraz na Kaukazie gry przypominającej warcaby. Warsztaty odbędą się w siedzibie Klubu przy ulicy M. Skłodowskiej-Curie 1. Początek warsztatów o godzinie 17:30. Warsztat jest otwarty dla wszystkich chętnych.

22 czerwca (piątek) rozpoczną się warsztaty kulinarne. W trakcie warsztatów uczestnicy przygotują, pod okiem Pań z Czeczenii i Gruzji, dania kuchni kaukaskiej: manty, chałwę oraz czepałgasz.  Warsztaty odbędą się w Zespole Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących nr 7 w Łomży, mieszczących się przy ul. Stacha Konwy 11. Warsztaty trwają od 12:00 do 18:00. Zgłoszenia prosimy przesyłać na adres: kamil.kaminski@ocalenie.org.pl z dopiskiem „warsztaty kulinarne”. Liczba miejsc jest ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.

23-24 czerwca (sobota-niedziela) zapraszamy na warsztaty dziennikarskie. Pierwszego dnia uczestnicy zapoznamy się z tematyką wielokulturowości (tą dzisiejszą, ale też tą bardziej odległą), mową nienawiści, antydyskryminacją. Drugiego dnia odbędą się warsztaty podnoszące umiejętności związane z fotografią oraz warsztaty literacko – dziennikarskie. Zakładanym efektem warsztatów będą teksty oraz zdjęcia poruszające temat wielokulturowości i przeciwdziałania dyskryminacji. Najlepsze fotografie i artykuły zostaną zaprezentowane w mediach lokalnych. Warsztaty odbędą się w siedzibie Fundacji „Ocalenie” mieszczącej się przy ul. Dmowskiego 1E w Łomży. Warsztaty poprowadzi Marek Maliszewski oraz Cezary Zborowski z Redakcji portalu 4lomza.pl. Zgłoszenia na warsztat prosimy przesyłać na adres: kamil.kaminski@ocalenie.org.pl z dopiskiem „warsztaty dziennikarskie”. Liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. Warsztaty organizowane we współpracy z Fundacją Wiedza Lokalna i przeprowadzone w ramach projektu „Raport mniejszości 2” finansowanego przez Fundację im Stefana Batorego.

W ramach Łomżyńskiego Tygodnia Wielokulturowości w łomżyńskich szkołach odbędzie się szereg warsztatów i spotkań dotyczących innych kultur.

Więcej informacji: www.ocalenie.org.pl, / www.facebook.com/FundacjaOcalenie

240206081801.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę