Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 30 września 2023 napisz DONOS@

Honorowa Stolica Mazowsza z Łomży przenosi się do Sannik

Dziewięć reprezentacji grodów, położonych na Szlaku Książąt Mazowieckich, wzięło udział w Turnieju Miast, jaki pierwszy raz zorganizowała Łomża. Czteroosobowe drużyny samorządowców, m.in., polowały na dzika i mocowały się z chodem w kilka osób na dwóch nartach. Zwycięstwo odniosła drużyna z Sannik, uzyskując w nagrodę tytuł Honorowej Stolicy Mazowsza i statuetkę.

Statuetka przedstawiała wbite w kamień dwa miecze. Symbolika nawiązywała do wydarzeń z lipca 1410 r. W bitwie pod Grunwaldem króla Władysława Jagiełłę wsparł książę Janusz I Mazowiecki. Założyciel ponad 20 miast na Mazowszu nadał Łomży 15. czerwca 1418 r. prawa miejskie i to był jeden jubileusz w Łomży: drugi to 550 lat od inkorporacji Mazowsza do ziem polskich, trzeci - rok od nadania Publicznemu Gimnazjum nr 8 im. Księcia Mazowieckiego Janusza I. 

Dzik i turyści na Szlaku Książąt Mazowieckich
Rekreacyjny Turniej Miast miał za cel promocję miast na Szlaku Książąt Mazowieckich oraz – jak mówi Anna Sobocińska, rzecznik prasowy prezydenta Łomży - „powrót do historycznych korzeni i edukacja młodego pokolenia”. W turniejowe szranki wstąpili samorządowcy z triumfujących Sannik, którym w zabawnych bojach próbowali stawiać czoła dzielni woje z miast: Kozienice (2. miejsce) i Góra Kalwaria (3. m.) oraz Nowogród, Ostrów Mazowiecka, Sochaczem, Zakroczym, Przasnysz i Łomża (5. m.). Widzowie zmagań na skateparku Perspektywa w międzyczasie posilali się pysznym bigosem, żurkiem i sałatkami, jakie oferowali uczniowie łomżyńskiej „Wety”. 
Wcześniej odbyła się konferencja historyczna, na którą przybył książę Janusz I Mazowiecki z małżonką, księżną Danutą Anną. W ich role wcielili się przebrani w średniowieczne stroje prezydent Mieczysław Czerniawski i wiceprezydent Mirosław Kluczek. Postaci paradujących w strojach staropolskich sprzed wieków było znacznie więcej, co tworzyło odpowiednią atmosferę do rozważań o spuściźnie książąt mazowieckich. Przedstawił ją koordynator istniejącego od 2008 r. Szlaku Książąt Mazowieckich Daniel Sukniewicz, który potem z równym zapałem poprowadził Turniej Miast. Wśród prelegentów była, m.in., zastępca burmistrza Przasnysza Wiesława Helwak. 
- Szlak Książąt Mazowieckich to dla nas szansa na wypromowanie miasta – twierdzi Wiesława Helwak. - Sprzedajemy produkt turystyczny, dlatego w tym roku odrestaurujemy mury ratusza, pod którym znaleziono średniowieczne fundamenty, oraz kamieniczki wokół rynku, gdzie odbywać się będą targi. Wpisanych mamy do rejestru 11 zabytków i zależy nam, aby turyści wpadli na weekend. 
Książę Janusz I w oczach dzieci i młodzieży
Publiczne Gimnazjum nr 8 podsumowało dwa konkursy, jakie zorganizowało na pierwszą rocznicę swego patrona. W konkursie historycznym gimnazjaliści pisali pracę pt. „Nadanie praw miejskich przez księcia mazowieckiego Janusza I - rozwój Łomży w XV-XVI wieku”. Jury najwyżej oceniło prace wychowanek Edyty Zielińskiej: Agnieszka Dardzińska i Angelika Konopka, uczennice kl. III b Katolickiego Gimnazjum w Łomży, oraz Patrycja Baczewska z kl. II a PG nr 9 (Maria Zaremba).
Uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów w konkursie plastycznym zapraszali księcia mazowieckiego Janusza I na spacer po Łomży. Najlepsze prace w kategorii podstawówek wykonały wychowanki Anny Bureś: Zuzanna Najda i Ewelina Kołomyjska z pracowni plastycznej MDK-DŚT oraz Zosia Nielsen z SP nr 7 (opiekun Katarzyna Szmitko). Wychowanek Anny Bureś triumfował także w kategorii gimnazjów. Drugoklasista PG nr 8 Przemysław Wysk namalował „wyjeżdżającego” konno księcia z plakatu na słupie ogłoszeniowym na ul. Farnej. Utrzymana w wesołej zieleni praca tak spodobała się jurorom, że trafiła jako ilustracja na dyplomy. Drugie miejsce otrzymała Patrycja Jurkiewicz z PG nr 8, tworząca pod kierunkiem Agnieszki Wysockiej, natomiast trzecie – Maciej Prosiński z PG nr 1, kolejny utalentowany wychowanek Anny Bureś. 

Mirosław R. Derewońko

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę