Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 26 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Od chwili poczęcia aż do naturalnej śmierci...

Główne zdjęcie
Ks. Jacek Kotowski

- W łomżyńskim szpitalu rocznie dochodzi do około 300 poronień. Tylko nieliczni rodzice decydują się na odbiór szczątków dzieci i organizację im pogrzebu – mówił ks. Jacek Kotowski przewodniczący Wydziału Duszpasterstwa Rodzin łomżyńskiej kurii. To właśnie z jego inicjatywy w Łomży, na cmentarzu przy ul. Przykoszarowej, powstaje Pomnik – Grób Dzieci Utraconych. Mają w nim być chowane szczątki dzieci po poronieniu, których nikt nie odebrał ze szpitali w regionie. Pierwszy taki pogrzeb ma się odbyć 9 czerwca. Jutro radni Łomży mają głosować uchwałę dotyczącą sposobu sprawiania pogrzebu finansowanego przez miasto, która miałoby objąć także pogrzeby dzieci po poronieniu. - Apeluję, aby radni przyjęli projekt uchwały, bo on rozwiązuje kwestie prawne takich pochówków – mówi ks. Kotowski.

W obecnie obowiązującym stanie prawnym rodzice mają prawo pochować swoje dziecko, które urodziło się martwe bez względu na czas trwania ciąży.  Jednak pochowanie dziecka w przypadku gdy lekarz nie wyda pisemnego zgłoszenia urodzenia dziecka tylko wystawi kartę zgonu do celów pochówkowych - to uzależnione jest od możliwości określenia płci dziecka - dokonywane jest na koszt własny rodziców. W tym przypadku matka dziecka nie utrzymuje też urlopu ani zasiłku macierzyńskiego, nie wypłacany jest również zasiłek pogrzebowy. Niestety znaczna część osób, które w wyniku poronień straciły dzieci o tym nie wie. I zapewne dlatego w szpitalach pozostają te szczątki, które teraz doczekają się prawdziwego katolickiego pogrzebu. Ksiądz Kotowski mówił, że przygotowania do zorganizowania pierwszego w mieście pogrzebu dzieci utraconych czyli zmarłych wskutek poronienia trwały dwa lata.
- To były trudne do załatwienia sprawy natury formalnej, rozmowy z lekarzami i rodzicami dzieci.  Pamiętam małżeństwa które przychodziły do nas  do Duszpasterza Rodzin Diecezji Łomżyńskiej i mówiły, że straciły dziecko. Te łzy, które widziałem u rodziców świadczyły, że stracili i opłakiwali dziecko – mówi  ksiądz przyznając, że dotychczas kwestie nawet w kościele były nie do końca jasne.
Dopiero w ubiegłym roku biskup łomżyński Stanisław Stefanek wydał instrukcję w której stwierdził, że „duszpasterze nie mogą odmawiać urządzenia pogrzebu dzieciom urodzonym martwo albo po poronieniu”. Od ubiegłego roku na cmentarzu przy ul. Przykoszarowej w Łomży powstaje duży grób, który ma być jednocześnie pomnikiem takich dzieci. Zgodnie z planem dwa razy do roku maja w nim być chowane szczątki zmarłych dzieci, po które z różnych przyczyn - najczęściej z niewiedzy - nikt się nie zgłosił. Jak podkreśla kapłan grobowiec powstaje dzięki życzliwości wielu osób. Zmiana przepisów prawa lokalnego, o które do samorządu wystąpiło Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Łomżyńskiej, ma doprowadzić do tego aby takie pochówki były sprawowane na koszt miasta.
- Nie chodzi tu o opłatę za udział księdza.  Już w ubiegłorocznej instrukcji biskup Stefanek zapisał, że „nie należy zobowiązywać rodziców do składania ofiary z racji takiego pogrzebu” - podkreślą ks. Kotowski zwracając uwagę, że chodzi przede wszystkim o koszty związane z kremacją ciał dzieci.
I choć na grobie dzieci utraconych nie będzie ich nazwisk, to jak zapewnia ksiądz Kotowski w zakładzie patomorfologii łomżyńskiego szpitala, który będzie przekazywał szczątki dzieci po poronieniu do pochówku znajduje się księga, z której nawet po latach rodzice dzieci będą mogli się dowiedzieć gdzie znajdują się ich prochy.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę