Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 11 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Zaoszczędziliśmy na cieple...?

Łomżyński MPEC podsumował tzw. „sezon grzewczy”. W okresie od października 2011 roku do końca kwietnia 2012 roku najwięksi odbiorcy ciepła tj. Łomżyńska Spółdzielnia Mieszkaniowa, Spółdzielnia Mieszkaniowa „Perspektywa”, Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej zakupiły z miejskiej ciepłowni ogółem o ponad 5% mniej energii cieplnej w porównaniu do tego samego okresu w sezonie poprzednim. Na konto MPEC wpłynęło też o prawie 3% mniej pieniędzy za sprzedane ciepło. - Po części mniejsze zużycie i mniejsza opłata jest wynikiem oszczędnego gospodarowania ciepłem przez mieszkańców. Oznaczać to powinno większe zwroty za ciepło, wynikające z wpłacanych przy czynszu zaliczek na ogrzewanie – informują prezes MPEC Marian Mielcarek i wiceprezes Ryszard Fiodorowicz. Jednocześnie MPEC poinformował o zatwierdzeniu przez Urząd Regulacji Energetyki wzrostu cen ciepła o 8,7% i o tym, że urząd rozpatruje jeszcze jeden wniosek miejskiej spółki o kolejną 2% podwyżkę.

- Urząd Regulacji Energetyki (URE) w dniu 11 maja 2012 roku zatwierdził zmianę dziesiątej taryfy dla ciepła ze wzrostem średniej ceny ciepła o 8,7% - podają prezes MPEC. - Z wnioskiem o zmianę tej taryfy Zarząd MPEC wystąpił do URE 16 stycznia 2012 z powodu drastycznej podwyżki o prawie 26% cen węgla, który jest podstawowym składnikiem kosztów przedsiębiorstwa. Analiza wniosku mimo swojej prostoty (dotyczyła zmiany tylko jednego składnika kosztów)  trwała prawie 4 miesiące.
Spółka informuje również, że w trakcie postępowania administracyjnego w URE znajduje się jej wniosek o zatwierdzenie jedenastej taryfy dla ciepła.
- Do złożenia takiego wniosku obligowały przepisy ustawy prawo energetyczne i tzw. rozporządzenie taryfowe. XI taryfa zakłada wzrost średniej ceny energii cieplnej o ok. 2% w stosunku do zmienionej X taryfy – informują prezesi MPEC.
Na razie nie wiadomo kiedy podwyżki cen energii cieplnej miałyby wejść w życie. Niemniej w ocenie władz miejskiej spółki nawet jeśli weszłaby ona od czerwca to i tak  w pełnym okresie rozliczeniowym tj. od września 2011 roku do końca sierpnia 2012 roku. W tym okresie zarówno ww. spółdzielnie mieszkaniowe jak i MPGKiM zapłacą MPEC-owi za energię cieplną mniej niż miało to miejsce w poprzednim sezonie tj. okresie wrzesień 2010 – sierpień 2011.
- W ostatnich 10 latach obserwujemy bardzo pozytywne zjawisko stabilizacji a nawet zmniejszania kosztów ogrzewania w przeliczeniu na koszt ogrzania 1 m2 na miesiąc. O ile w roku 2001 u ww. największych odbiorców wahał się on w przedziale od 1,5zł brutto do 2,5 zł brutto/m2/miesiąc, to w roku 2011 był na poziomie od 1,5 zł brutto do 2,15 zł brutto/m2/miesiąc. Oznacza to, że mimo wzrostu większości kosztów dla przedsiębiorstwa, wzrostu ceny ciepła, mimo inflacji,  odbiorcy nominalnie płacą mniej – podsumowują prezesi MPEC.

210407125521.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę