Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 02 października 2023 napisz DONOS@

Odwołanie było bezprawne

Burmistrz Stawisk nie miał podstaw do odwołania we wrześniu ubiegłego roku dyrektora miejscowej szkoły podstawowej – tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku oddalając skargę gminy na rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody podlaskiego. Wcześniej to właśnie wojewoda w postępowaniu burmistrza dopatrzył się bezprawia i za nieważne uznał jego zarządzenie w sprawie odwołania dyrektorki. Dodajmy, że stanowisko odwołanej dyrektorki zajęła jej dotychczasowa zastępczyni, a prywatnie żona burmistrza Stawisk.

Wojewoda podlaski stwierdzając nieważność zarządzenia burmistrza uznał, że do odwołania dyrektorki w trakcie roku szkolnego nie było wystarczających podstaw. Prawnicy Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego wskazywali, że zgodnie z art. 38 ust. 1 pkt 2 ustawy o systemie oświaty „organ, który powierzył nauczycielowi stanowisko kierownicze w szkole lub placówce w przypadkach szczególnie uzasadnionych, po zasięgnięciu opinii kuratora oświaty (…) może odwołać nauczyciela ze stanowiska kierowniczego w czasie roku szkolnego bez wypowiedzenia.”
Niemniej w ich ocenie burmistrza Stawisk z nie wykazał przypadków szczególnie uzasadnionych, skutkujących odwołaniem pani dyrektor szkoły. Jako powody podawał „brak zdecydowanej reakcji na pozostawienie przez nauczyciela uczniów bez opieki i bezprawne opuszczenie stanowiska” oraz „utratę zaufania”, co w ocenie prawników wojewody, nie stanowiło podstawy do odwołania dyrektorki. Teraz stanowisko to podzielili także sędziowie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku, którzy w ubiegłym tygodniu oddalili skargę jaką na decyzję wojewody wniósł w imieniu gminy burmistrz Stawisk.
Dodajmy, że samorządowi przysługuje jeszcze prawo odwołania się od niekorzystnej decyzji do Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę