Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 21 lutego 2024 napisz DONOS@

„Czapliniec” pod Łomżą

Na terenie Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi powstał prawdziwy czapliniec – czyli miejsce w którym zagnieździły się czaple. Pierwsze gniazdo czapli siwej pojawiło się tu w 2008 roku, a w tym roku istnieje tu już 15 gniazd i jak zauważają pracownicy ŁPKDN przy każdym z nich są ślady bytowania tych ptaków.

Jak podaje na swojej stronie internetowej ŁPKDN obserwacje gniazd wykazały, że czaple pojawiły się u nas już na początku marca. Obecnie kolonia liczy ok. 10-12 osobników, z których już część wysiaduje jaja. Pisklęta pojawią się po 25-26 dniach wysiadywania i będą przebywać w gnieździe ok. 50 dni a później jeszcze przez 2-3 tygodnie będą dokarmiane przez rodziców na okolicznych drzewach.

Kolonia czapli zlokalizowana jest w koronach wysokich olch w podmokłym, obniżonym terenie w Piątnicy Włościańskiej przy drodze do Drozdowa. Jest doskonale widoczna z drogi, i aby ją obserwować nie trzeba nawet wysiadać z samochodu.
- Wiosną, dopóki drzewa się nie zazielenią gniazda są doskonale widoczne, baczny obserwator dopatrzy też wśród drzew czaplę - strażniczkę ostrzegającą głośnym, ponurym, kraczącym głosem pozostałe ptaki. Podejście pod gniazda nie jest wskazane, ze względu na niepokojenie ptaków – podają pracownicy Parku.

Pokarmem czapli są głównie niewielkie ryby, poza tym owady, mięczaki, gryzonie a okazjonalnie pisklęta innych ptaków. Potrafią żerować w Narwicy i na nadnarwiańskich rozlewiskach do późnego wieczora by znów od rana budzić głośnym krzykiem okolicznych mieszkańców Piątnicy.

źródło: ŁPKDN


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę