Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 01 kwietnia 2023 napisz DONOS@

Już wyliczają podwyżkę...

Główne zdjęcie
Zastępca prezydenta Łomży Beniamin Dobosz

Beniamin Dobosz, zastępca prezydenta Łomży, stanął na czele specjalnego zespołu, który ma dostosować system gospodarki odpadami komunalnymi w mieście do nowy wymagań prawnych. Te zaczną obowiązywać w połowie przyszłego roku. To gminy będą organizować przetarg na zbiórkę i zagospodarowanie odpadów komunalnych od swoich mieszkańców, a każdy właściciel nieruchomości będzie zobowiązany do płacenia stałej opłaty za śmieci, nazywanej potocznie „podatkiem śmieciowym”. Na razie nie wiadomo jak opłata ta w Łomży będzie naliczana i ile wyniesie, ale według ratusza „wzrost wysokości opłat za gospodarkę odpadami będzie nieunikniony”.

Według znowelizowanej ustawy, opłata za gospodarowanie odpadami stanowi iloczyn liczby mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość, ewentualnie ilości zużytej wody albo powierzchni lokalu mieszkalnego oraz stawki opłaty ustalonej przez gminę. 
- Aktualnie przygotowywane są materiały - obliczenia, kalkulacje, projekty uchwał - niezbędne między innymi do ustalenia wysokości stawki opłaty za gospodarowanie odpadami – mówi Anna Sobocińska, rzecznik prasowy prezydenta Łomży, dodając, że w przypadku firm i instytucji w najbliższym czasie prawdopodobnie nic się nie zmieni.
Póki co wykonywane w ratuszu „obliczenia i kalkulacje”  „podatku śmieciowego” dla mieszkańców nie są ujawniane, ale już wiadomo, że opłaty za śmieci wzrosną.
- Ponieważ nowe stawki opłat muszą zgodnie z ustawą obejmować, oprócz samego wywozu odpadów, również koszty wprowadzenia systemu segregacji odpadów, koszty administracji nowym systemem oraz koszty edukacji, pewien wzrost wysokości opłat za gospodarkę odpadami będzie nieunikniony – podaje Sobocińska.
Odpowiednie uchwały w tym zakresie radni Łomży mają przyjmować na jesieni. Nowe zasady gospodarki odpadami komunalnymi zaczną obowiązywać od 1 lipca 2013r. Wcześniej, najprawdopodobniej z początkiem 2013 roku, w mieście mają się rozpocząć „akcje informacyjne i edukacyjne dotyczące nowego systemu gospodarki odpadami komunalnymi”.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę