Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 21 września 2023 napisz DONOS@

Ptaszek

Glinianego ptaszka - świstawkę (z uszkodzonym łebkiem) znaleziono podczas wykopalisk w 2000 roku na ul. Rybaki, w pobliżu obecnej budowy Bulwarów. To najstarsza zabawka w zbiorach Muzeum, wydobyta przez archeologów  z warstwy XVII-wiecznej. Figurka o wysokości  6 cm, ma na wierzchu 4 otworki - przez  zatykanie ich palcami uzyskiwano różną wysokość  dźwięku. Przed użyciem należało wlać do środka wodę - wprawny grajek potrafił wydobyć głos naśladujący słowika, stąd w pewnych rejonach Polski pod taką właśnie nazwą były znane. Świstawki ulepione z gliny zalicza są do aerofonów piszczałkowatych. Rozpowszechnione były wśród wszystkich Słowian jako zabawki dla dzieci - pisze Moszyński w „Kulturze ludowej Słowian”. Noszą postać figurek zoomorficznych lub antropomorficznych. W tej formie przyjęły się w Europie stosunkowo późno, bo dopiero za sprawą starożytnych Rzymian.

Bolesław Deptuła
wt, 27 marca 2012 18:41
Data ostatniej edycji: wt, 27 marca 2012 20:41:12

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę