Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 04 marca 2021 napisz DONOS@
tekst płatny

„Spółdzielnia socjalna – szansą na lepsze jutro”

1 mln 496 tysięcy 675 zł na utworzenie spółdzielni socjalnych, bądź na przystąpienie do już istniejących wyda Starostwo Powiatowe w Łomży w partnerstwie z Gminą Piątnica. Wsparcie ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego i budżetu państwa otrzyma 30 osób: po 20 tys. zł jako wkład w spółdzielnię i po 1 000 zł miesięcznie przez rok realizacji programu „Spółdzielnia socjalna – szansą na lepsze jutro”.

Konferencja inaugurująca i prezentująca program odbyła się w Restauracji Amadeus, gdzie zjawiło się kilkadziesiąt osób, zainteresowanych założeniem spółdzielni socjalnej. Witający gości starosta Lech Marek Szabłowski podkreślił, że „starostwu zależało, aby zaangażowały się samorządy gminne z powiatu łomżyńskiego”, czego wyrazem była obecność, m.in. wójta Zbójnej Zenona Białobrzeskiego, wójta Śniadowa Rafała Pstrągowskiego i Andrzeja Cholewickiego, reprezentującego gm. Nowogród. Starosta życzył uczestnikom, aby konferencja była owocna „dla osób poszukujących pracy i potrzebujących wsparcia merytorycznego i finansowego”. Program adresowany jest do osób bezrobotnych, zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy, z terenu Łomży i powiatu łomżyńskiego. Wicestarosta Krzysztof Kozicki z kolei życzył wszystkim, aby „z ziaren pomysłów wykiełkowały drzewa samozatrudnienia”.

Spółdzielnia socjalna od A do Z
Kierownik projektu Dariusz Budrowski przedstawił program, przypominając, że termin zgłaszania się chętnych do starostwa upływa 30. marca. W maju i czerwcu ruszą 100-godzinne szkolenia, w sierpniu i wrześniu mają być tworzone spółdzielnie, a w lipcu 2013 r. projekt się zakończy.
Krzysztof Leończuk z Ośrodka Wspierania Organizacji Pozarządowych w Białymstoku przybliżył działanie spółdzielni, w której założyciele prowadzą wspólnie działalność gospodarczą w oparciu o osobistą pracę od pięciu do 50 członków. Uzmysłowił, że żaden spółdzielca nie odpowiada za zobowiązania spółdzielni socjalnej wobec wierzycieli – jego odpowiedzialność ogranicza się do wysokości wniesionych udziałów. Oznacza to, że przyznane kwota 20 tys. zł nie wpływa na osobiste konto, lecz jest wkładem do spółdzielni i nie może być wycofana przed upływem roku.
- Pamiętajmy, że w spółdzielni obowiązuje zasada: jeśli sami nie zapracujemy, to nikt nam nie da – mówiła Małgorzata Bobryk z OWOP, wprowadzająca kandydatów na spółdzielców w realia finansowe. - Spółdzielnia socjalna daje na początku wiele udogodnień: zwolnienie z opłat za wpis do Krajowego Rejestru Sądowego – 1 000 zł i 500 zł za ogłoszenie wpisu w „Monitorze Sądowym i Gospodarczym”. Spółdzielnie mogą brać udział w otwartych konkursach ofert na na realizację zadań publicznych, zatrudniać wolontariuszy i starać się o status organizacji pożytku publicznego. Przydatny jest również Ośrodek Wspierania Spółdzielni Socjalnych Wama-Coop (tel. 89 533 84 05; wamacoop@wamacoop.olsztyn.pl), w którym można uzyskać poradę i pomoc.
Mieczysław Bieniek, dyrektor PUP Łomża, poinformował, że spółdzielcy mogą liczyć także na jego pomoc: refundację utworzenia stanowisk pracy, staże, roboty interwencyjne i prace publiczne oraz zlecanie potrzebnych szkoleń.

Spółdzielnia socjalna w praktyce
Spółdzielnia socjalna Alexis powstała w październiku 2010 r. w Łomży. Utworzyło ją pięć kobiet, dzięki którym zatrudnienie znalazło pięć następnych: zajmują się produkcją i sprzedażą wyrobów tekstylnych, oferując komplety pościelowe, kołdry, poduszki, jaśki i obrusy. Prezes Barbara Duda zachęcała chcących przystąpić do Alexis, aby ją odwiedzili przy al. Sikorskiego 164. Natomiast młodszą o dwa miesiące spółdzielnię Info Card przy al. Legionów 14 przedstawiła Emilia Sarnacka. Zakładało ją dziewięć osób, drugie tyle jest zatrudnionych i zapraszają chętnych, tyle że do usług telemarketingowych, m.in., prowadzenia infolinii i badań ankietowych oraz sprzedaży przez telefon.
Zainteresowani założeniem nowej spółdzielni socjalnej mogą jeszcze się zgłaszać w godz. 7.30 – 15.30 do biura projektu w Starostwie Powiatowym przy Szosie Zambrowskiej 1/27 w Łomży.

Mirosław R. Derewońko

200829104429.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę