Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 27 lutego 2021 napisz DONOS@

To będzie gorąca sesja...

O przybliżeniu alkoholu do kościołów, budżetowych oszczędnościach i podwyżce cen biletów komunikacji miejskiej będą debatować dziś radni Łomży. Sesja może być gorąca. Kwestia zmian uchwały w sprawie zasad usytuowania miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych na terenie miasta Łomży powraca, co kilka miesięcy już od roku, ale dotychczas tylko raz udało się doprowadzić do głosowania. Najczęściej punkt spadał z porządku obrad. Co najmniej równie „gorąco” może być także podczas głosowania nowych cen biletów komunikacji miejskiej. W październiku ubiegłego roku bilety MPK zdrożały o 10%, teraz od kwietnia mają wzrosnąć o kolejne 15%. Wielu radnych jest przeciwnych.

Alkohol bliżej... niż w Krakowie
Projekt uchwały w sprawie zmian zasad podawania alkoholu w lokalach na „starówce” przedstawia Komisja Rozwoju, Przedsiębiorczości i Zagospodarowania Przestrzennego. Zakłada on zmniejszenie odległości jaka musi dzielić lokale z alkoholem od obiektów chronionych. Ta nowa granica dotyczyć ma tylko siedmiu ulic w obrębie starówki. Inicjatorzy zmian przepisów lokalnego prawa powołują się na przykład Krakowa „którego władze w niektórych wybranych staromiejskich rejonach miasta, nastawionych na obsługę ruchu turystycznego m.in. Planty, czy też np. ciągi uliczne; Karmelickiej, Królewskiej, Zwierzynieckiej, Kościuszki, Starowiślanej, Kalwaryjskiej dopuszczają dodatkowo do znaczącego odstępstwa od powszechnie panującej w Krakowie odległości 50 m lokali gastronomicznych od obiektów chronionych.”
W przypadku Łomży odległość ta miałaby zostać zmniejszona z 90 do 30 metrów.

Podwyżka cen biletów MPK
Zgodnie z przedstawionym an dzisiejszą sesję projektem uchwały w sprawie podwyżki cen biletów komunikacji miejskiej w Łomży za bilet normalny, który dziś kosztuje 2,40zł od 1 kwietnia – jeśli na podwyżkę zgodzą się radni miasta – zapłacimy 2,80zł.  Bilet miesięczny na jedna linię ma kosztować 81 zł czyli o 5 złotych więcej niż teraz, a na wszystkie linie 91 zł. Bilety ulgowe są o połowę tańsze. Nieco zaoszczędzić będzie można kupując usługę biletu elektronicznego. Wówczas bilet „normalny” miałby kosztować „tylko” 2,60 zł, miesięczny na jedna linię 78zł, a na wszystkie linie 88zł.
Łomżyńskie MPK konieczność wprowadzenia podwyżek cen tłumaczy wzrostem cen paliw, ale także zrealizowanej, przy wsparciu środkami unijnymi, modernizacji bazy firmy i wymianie autobusów. Tyle tylko, że już raz z tych przyczyn ceny były podnoszone. W październiku ubiegłego roku bilety zdrożały o 10%. Teraz skala podwyżki byłaby większa - 15%. 

Na kryzys cięcia i większe dochody
W międzyczasie radni mają wprowadzić oszczędności w finansach miasta. To konsekwencje unieważnienia przez Regionalną Izbę Obrachunkową  części Wieloletniej Prognozy Finansowej miasta. Zgodnie z prezydencką propozycją w tegorocznym budżecie radni mają zmniejszyć o 6,7 mln zł własne  wydatki bieżące i znacznie – o ponad 14 mln zł - ograniczyć zadłużenie miasta.
Zmiany dotyczą także planów dochodów i wydatków miasta w dwóch kolejnych latach. Przy  czym w planie na 2013 roku prezydent chce zwiększyć o 9 mln zł dochody i zmniejszyć o 3 mln zł planowane wydatki. Podobnie miałoby być w 2014 roku. Strona dochodów ulega zwiększeniu  o 6,4 mln zł, a wydatki budżetu miasta są zmniejszane o kwotę 3,7 mln zł.

210204100642.gif

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę