Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 25 marca 2023 napisz DONOS@

Art deco

Przedmioty użytkowe nawiązujące stylem do art deco, są nadal projektowane i czujemy się wśród nich swojsko - to przecież świat naszych dziadków. Ten styl projektowania i dekorowania wnętrz rozwijający się w latach 1919 -39 przypadł na okres ważny dla odrodzonej Polski. Po latach wykreślenia z mapy Europy, nasi artyści uzmysłowili światu odrębność i żywotność sztuki polskiej - a w 1925 roku zadziwili oryginalnością projektów polskich na Międzynarodowej Wystawie Sztuki Dekoracyjnej w Paryżu. Jak wiadomo, art deco był silnie związany z secesją, ale powstał  z chęci zerwania z jej rozbuchaną swobodą. Artyści postanowili odświeżyć otoczenie uporządkowaną formą, klasycyzującą i zgeometryzowaną. Nowy kierunek sztuki stał się widoczny wszędzie - w architekturze, rzeźbie, malarstwie, fotografii, rzemiośle artystycznym także w modzie, literaturze. Słynną kolekcję z tym związaną posiada Muzeum Mazowieckie w Płocku i część tej różnorodności  postanowiono pokazać mieszkańcom Łomży: od marca do końca czerwca 2012 - w nowej siedzibie Muzeum Północno-Mazowieckiego przy ul. Dwornej. Na dużej wystawie znalazło się kilka eksponatów z łomżyńskiej kolekcji, m.in. prezentowany na fotografii bufet z nadstawką,którą można zawieszać oddzielnie - z lat 30. fornirowany czeczotą. (To zaskakujący układ słojów drewna  o powikłanym rysunku - wynik działania bakterii, grzybów lub uszkodzeń mechanicznych. Jak ładnie podaje „Encyklopedia lasu” tak ozdobny wzór powstaje w np.w brzozie czeczotowatej - jako przerosty tkanki drzewnej w pniu zniekształconym przez liczne pączki śpiące.)


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę