Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 16 maja 2021 napisz DONOS@

Basen dla 3- i 4-latka z rodzicem za darmo

Główne zdjęcie
Fot. archiwum

- Dzieci z przedszkoli, uczestniczące w zajęciach ruchowych z elementami pływania na basenie, mają wielką frajdę, są zadowolone i uśmiechnięte, dlatego myślę, że tak samo będzie z dziećmi „niezrzeszonymi” - mówi Sławomir Grygo (lat 65), absolwent warszawskiej AWF i koordynator zajęć pływackich Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Łomży. - W tym tygodniu rozpoczniemy nabór na bezpłatne zajęcia dla trzy- i czterolatków, które będą oswajać się z wodą pod okiem instruktora i opiekuna. Planowane zajęcia dla maluchów to efekt zmian lokalnego prawa przegłosowany podczas ostatniej sesji Rady Miasta.

„Zwalnia się dzieci w wieku 3 i 4 lat, będące mieszkańcami Łomży, z odpłatności za zajęcia ruchowe w wodzie z elementami nauki pływania, w formie zorganizowanej przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Łomży w wymiarze jednej godziny tygodniowo”.

Program zajęć „3-latki w wodzie” przygotowały instruktorki Renata Sobczak i Milena Grabowska. Z ich założeń programowych wynika, że w praktyce zajęcia bezpłatne wyglądać będą trochę inaczej, niż to uchwalili radni: nie godzinę, a 30 minut, i nie co każdy tydzień w roku, tylko przez 10 cotygodniowych lekcji.
- Z naszej dotychczasowej praktyki wynika, że najmłodszym w zupełności wystarczają półgodzinne zabawy w wodzie – wyjaśnia koordynator Sławomir Grygo. - Rok szkolny trwa od września do czerwca i ten okres wykorzystamy także do zebrania doświadczeń, żeby we wrześniu wystartować pełną parą. Do tego czasu wyklaruje się też sytuacja, ilu rodziców jest zainteresowanych regularnym przychodzeniem z dzieckiem na basen. My jako MOSiR bardzo zachęcamy do skorzystania z zajęć, ale nikogo nie możemy do nich zmusić. 

Pluskanie, wślizgi i nurkowanie
Plan pierwszych zajęć na basenie z „niezrzeszonymi” wygląda następująco: rodzice lub dziadkowie będą zgłaszać się do MOSiR-u na spotkania informacyjne, w trakcie których wypełnią deklarację ze zgodą na udział dziecka i oświadczeniem, że „dziecko nie ma przeciwwskazań zdrowotnych i wychowawczych”, utrudniających lub uniemożliwiających mu udział. Zadeklarują także gotowość przychodzenia z maluchem na basen przez 10 kolejnych tygodni w sobotę lub niedzielę.
Dzieci będą oswajały się z wodą w siedmioosobowych grupach, każde trzymane przez opiekuna i pod kierunkiem instruktora pływania. Czekają na nie zabawy i ćwiczenia z zakresu, m.in., pluskania i ochlapywania twarzy wodą, zmiany pozycji ciała, leżenia na piersiach i na plecach, poślizgów, wślizgów i nurkowania. Zabawową formę urozmaicą kolorowe kaczuszki, konewki i makarony oraz śpiewanie wesołych „wodnych” piosenek.

Pływać każdy może
Z prezydenckiego program powszechnej nauki pływania, korzystają wszystkie publiczne przedszkola w Łomży i dwa niepubliczne: Mały Artysta i Wesołe Słoneczko, które jako pierwsze zaczęły dowozić dzieci na nowy basen. Przyjęte na ostatniej sesji Rady Miasta zmiany w uchwale umożliwią bezpłatną naukę pływania także dzieciom, które nie uczęszczają do łomżyńskich przedszkoli.
- Liczba dzieci w Łomży, nieobjętych wychowaniem przedszkolnym, które urodziły się w 2008 r., wynosi około 200, natomiast dzieci urodzonych w 2007 r. jest około 65 – informuje Łukasz Czech z ratusza.
I to właśnie te dzieci rodzice będą mogli teraz zapisać na naukę bezpłatną pływania organizowaną przez MOSiR.  

Mirosław R. Derewońko

210510110729.png

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę