Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 26 lutego 2021 napisz DONOS@

Na plany wydaliśmy setki tysięcy, ale ich nie zrealizujemy...

Główne zdjęcie
Wizualizacja Centrum Kultury z halą sportowo-widowiskową (planowana przy ul. Zawadzkiej)

Centrum Kultury z halą sportową na cztery tysiące miejsc, rozbudowa ratusza o trzeci budynek czy grodzisko średniowieczne nad Narwią – to inwestycje na których plany w ostatnich latach Łomża wydała w sumie ponad 780 tys zł, ale żadna z tych inwestycji w najbliższym czasie nie będzie realizowana. Miasta nie stać też na zaplanowaną przebudowę budynku filharmonii, czy wybudowanie całych bulwarów, które zaplanowano od mostu w ulicy Zjazd do ul. Żydowskiej.

Koncepcja bulwarów zakłada m.in. także przebudowę plaży miejskiej - w skład zespołu rekreacyjno - sportowego ma wejść pawilon sanitarny z częścią administracyjno – gospodarczą, basen rekreacyjny i brodzik dla dzieci, zespół boisk sportowych, budynek z urządzeniami technicznymi dla basenów. (Dziś realizowane jest zadanie w części C planu)
Koncepcja bulwarów zakłada m.in. także przebudowę plaży miejskiej - w skład zespołu rekreacyjno - sportowego ma wejść pawilon sanitarny z częścią administracyjno – gospodarczą, basen rekreacyjny i brodzik dla dzieci, zespół boisk sportowych, budynek z urządzeniami technicznymi dla basenów. (Dziś realizowane jest zadanie w części C planu)
Wizualizacja grodziska nad Narwią
Wizualizacja grodziska nad Narwią
Stary Rynek nocą - wizualizacja przygotowana przez Atelier Zetta.
Stary Rynek nocą - wizualizacja przygotowana przez Atelier Zetta.

- Nie będą realizowane w najbliższym, ze względów oszczędnościowych, projekty grodziska, rozbudowy ratusza i centrum kultury – mówi Anna Sobocińska, rzecznik prasowy prezydenta Łomży.
Plany tech inwestycji opracowano w latach 2007-2010 i właściwie już podczas prac nad nimi pojawiały się pytania czy stać nas będzie na ich realizację.

 • Grodzisko średniowieczne
  umowa na koncepcję z lipca 2007r.,
  firma: Anna Korowicka-Ciborowska Pracownia Architektury Łomża,
  kwota: 59 780 zł brutto,
 • Rozbudowa ratusza
  umowa na dokumentację z października 2009r.,
  Coplan sp. z o.o. w Warszawie,
  kwota: 221 719 zł brutto;
 • Centrum Kultury
  umowa na dokumentację z sierpnia 2009r.
  Architekt Radosław Guzowski Warszawa,
  kwota: 500 000 zł brutto.

Dziś Sobocińska podaje, że „władze Miasta odkładają ewentualną realizację tych pomysłów do czasu pozyskania środków zewnętrznych na dofinansowanie inwestycji”. Na razie nie ma jednak nawet szansy ich dofinansowania.

Inne zaplanowane z rozmachem inwestycje mają szansę powstać, ale w skromniejszym wydaniu, lub w etapach. Tak jest na przykład z budowanymi bulwarami. Umowa jaką w marcu 2008 roku podpisał ówczesny prezydent Łomży z SGGW w Warszawie dotyczyła opracowania koncepcji bulwarów od mostu do mostu i dokumentacji od mostu w ciągu ul. Zjazd do ul. Żydowskiej. Kwota jaką na opracowanie wydaliśmy to 638 426 zł, a realizowany teraz I etap budowy bulwarów dotyczy w zasadzie tylko portu rzecznego i ok. pół kilometra ścieżek pieszych i rowerowych z ok. 3 km – ile powinno powstać aby bylwary połaczyły oba mosty.
Mniejsza będzie planowna rewitalizacja Starego Rynku. Umowa na dokumentację z Atelier Zetta Białystok podpisana została we wrześniu 2009r z kwotą 65 880 zł.  Sama rewitalizacja hali targowej szacowana jest na 15 mln zł, ale pieniędzy nie ma stąd pomysł na podzielenie prac.
- Istotne z punktu widzenia rozwoju Łomży i poprawy jakości życia mieszkańców inwestycje są etapowane, tak, aby możliwa była realizacja kilku ważnych przedsięwzięć jednocześnie – podaje Sobocińska. - Budowa bulwarów, rewitalizacja Starego Rynku z remontem hali targowej ma służyć ożywieniu turystycznemu miasta - dodaje.
Na przebudowę Starego Rynku w tym roku zaplanowano 1,5 mln zł. Za te pieniądze powinno się udać wykonać dwa kawałki dróg od ul. Rządowej do ul. Długiej oraz od ul. Długiej do ul. Giełczyńskiej, które przy okazji mają zostać zamkniętych dla ruchu. Docelowo zmieniona ma być także „czerwona” płyta główna rynku i zbudowana nowa fontanna.

Nieco w zawieszeniu pozostaje zaplanowana przebudowa budynku Filharmonii Kameralnej – czyli sali widowiskowej dawnego urzędu wojewódzkiego. Umowa na opracowanie dokumentacji została podpisana jaszcze we września 2007r.. Firma EL-PRO z Białegostoku przygotowała ją za ponad 182 tys zł.
- W budżecie na 2012r. przeznaczono 150 tys zł na aktualizację dokumentacji sali widowiskowej przy PUW na potrzeby Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży – podaje Sobocińska informując, że chodzi przede wszystkim o ograniczenie kosztów remontu.
Być może zadanie to trafi do realizacji w 2013r.

210204100642.gif

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
 1. Analityki ruchu na naszych serwisach
 2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
 3. Personalizowania reklam
 4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę