Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 26 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Środa popielcowa rozpoczyna czas pokuty

Główne zdjęcie
Diakon posypuje głowy popiołem w Katedrze łomżyńskiej (fot. Damian Komorowski)

- Rozpoczynamy okres Wielkiego Postu, czterdziestu dni przygotowań do świąt Zmartwychwstania Pańskiego – nauczał biskup łomżyński ks. Janusz Stepnowski, przewodnicząc uroczystej mszy św. koncelebrowanej w Katedrze w Łomży, m.in., z biskupami Stanisławem Stefankiem TChr i Tadeuszem Zawistowskim. - Ceremonia posypania głów popiołem wprowadza nas w nurt Łaski Bożej: Pan Bóg dał nam przez Wielki Post rozpocząć okres pokuty, ale dał nam też siłę do walki ze złym duchem.

Przy ołtarzu ks. bp Janusz Stepnowski
Przy ołtarzu ks. bp Janusz Stepnowski

We mszy św. koncelebrowanej uczestniczyło kilkudziesięciu kapłanów z kurii biskupiej i Wyższego Seminarium Duchownego oraz liczni wierni, klerycy WSD i uczniowie Szkół Katolickich, którzy przygotowali czytania, śpiewy liturgii słowa i modlitwę wiernych.

Od karnawału do konfesjonału
- Przeminął czas karnawału w Rio, Kolonii, Meinz czy w Rzymie, zaś dla świata chrześcijańskiego zaczął się okres Wielkiego Postu – przypomniał w krótkiej homilii ks. bp Janusz Stepnowski. - Kolor szat (fioletowe – red.), wybór pieśni i ceremonia posypania popiołem wprowadzają do istoty wszystkich rzeczy.
Aby przedstawić istotę owych „rzeczy”, biskup odwołał się do czytań i psalmu. We fragmencie z księgi proroka Joela sygnał trąby zapowiada, że wszyscy mają pokutować: kapłani i lud. „Plaga suszy i plaga szarańczy to jakby opis inwazji obcych wojsk” - mówił biskup, podkreślając, że plagi dziesiątkujące naród wybrany Bóg pokonał swoją triumfującą miłością.
Biskup uzmysłowił słuchaczom, że psalm 50. (łaciński początek tekstu „Miserere...”), w liturgii roku kościelnego pojawia się częściej, stając się natchnieniem kompozytorów tej miary co Donizetti i Bach oraz malarzy. Według tradycji, napisany został przez króla Dawida, gdy ten odkrył  grzech i podłość grzechu, jaki popełnił (chodzi o uwiedzenie Batszeby, żony jednego z wojowników – red.). Dlatego pierwsze słowa psalmisty wzywają do pokuty: „Zmiłuj się nade mną, Boże, w łaskawości swojej”, co w śpiewanym przez wiernych refrenie oddaje wskazująca na ułomność ludzkiej natury oracja: „Zmiłuj się, Panie, bo jesteśmy grzeszni”.
- Udajemy się do kratek konfesjonału, aby przed Bogiem pokazać naszą pokorę – stwierdził dostojnik Kościoła. - A Bóg to widzi i przebacza.

Jałmużna, modlitwa i post
Św. Mateusz opisał w ewangelii zalecane przez Jezusa trzy dobre uczynki, które stały poprzez liczne wieki ważnymi praktykami wielkopostnymi.
- Jałmużna, modlitwa i post to praktyki Starego Testamentu, obecne w prawie wszystkich religiach – mówił z naciskiem bp. Stepnowski. - Obok nas mieszkają ludzie, którzy potrzebują naszej pomocy, naszego wdowiego grosza. Powiększa się grupa biednych, których nie stać na leki i podstawowe przedmioty, potrzebne do życia codziennego.
Biskup ordynariusz Diecezji Łomżyńskiej zachęcał, aby w Wielkim Poście modlić się indywidualnie i zbiorowo, uczestnicząc w rekolekcjach i nie zapominając „o Chrystusie, który czeka w kościołach w Najświętszym Sakramencie. Nie zostawiajmy go samego!”. Zaapelował o mniej telewizji i Internetu, aby nabrać dystansu i mieć więcej czasu na refleksję o życiu.

„Z prochu powstałeś, w proch się obrócisz...”
- Wszyscy, w każdym momencie, możemy zgasnąć jak świeca na ołtarzu po mszy świętej... – napominał hierarcha dzieci, młodzież, dorosłych i starców. - Ten popiół nam przypomina, że nasze życie jest słabe...
Pobłogosławił na prezbiterium popiół ze spalenia ubiegłorocznych palm wielkanocnych i posypywał nim głowy kapłanów, kleryków młodzieży; podobnie czynili diakoni wiernym w nawie głównej i w bocznych. Niejeden wierny poniósł z przejęciem szczyptę święconego popiołu w papierku, chusteczce czy książeczce do nabożeństwa, aby odwieczną prawdą jeszcze raz podzielić się z bliskimi, przyjaciółmi i sąsiadami...

Mirosław R. Derewońko


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę