Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 22 września 2023 napisz DONOS@

Aula I LO w Łomży zmieni się – i to nie do poznania!

Główne zdjęcie
inż. Andrzej Wszeborowski

- Będzie pięknie! Aula odzyska jeszcze wykwintniejszy niż przed wojną blask, będzie mieć stylowy i najbardziej reprezentacyjny charakter w mieście – zapewnia inż. Andrzej Wszeborowski, autor projektu architektonicznego i konstrukcyjnego auli I LO. Po studniówce aulę w modernistycznym budynku z ok. 1914 r. przy ul. Bernatowicza zamknięto: pracują elektrycy, po których wejdą na rusztowania cieśle, murarze, sztukatorzy i malarze. Efekty ich prac zobaczymy zapewne w sierpniu.

Najwięcej emocji wśród kilkorga Czytelników 4lomza.pl wywołała wieść, że wraz z nadawaniem klasycystycznego stylu stuletniemu wnętrzu, jakie znają liczne pokolenia absolwentów i nauczycieli „Pierwszego”, znikną z wielkiego jak boisko koszykarskie sufitu kasetony: tworzą one nad głowami dość gęstą kratownicę, niczym w zeszycie w kratkę, gdzieniegdzie ozdobioną na przecięciach linii złotymi, acz – trudno nie zauważyć – nie nazbyt finezyjnymi „kwiatkami”.

Pseudokasetony do kasacji
- To nie są kasetony, tylko jakieś pseudokasetony, do tego nieestetycznie wykonane, częściowo maszynowo, a częściowo ręcznie! – zżyma się na takie uwagi inż. Wszeborowski. - Nawet z poziomu posadzki widać, że wyprowadzenie linii nie jest równe i wykończenia są niewprawne. Ale wygląd to jeden mankament, a drugi to nabite na deski, opuszczające się listwy z wiązanymi drutem pasami trzciny. Na tych listwach nałożony jest gips, podobnie jak na ścianach w postaci wielkich prostokątów. W wielu miejscach nastąpiło lekkie wygięcie trzcinowego stropu, podmakającego i podchodzącego pleśnią, więc nie gwarantuje on bezpieczeństwa ludziom.
Po zdjęciu z sufitu kasetonów – których nie było w 1926 r. na fotografii, do jakiej dotarł inżynier - zostaną wymienione belki. Do nich zostaną przymocowane trzy warstwy ognioodpornych płyt. Całość nabierze wyglądu sufitu zwierciadlanego, otoczonego ozdobną ramą w postaci fasety. Pośrodku, rzędem wzdłuż auli, zawisną trzy olbrzymie i efektowne żyrandole.

Pilastry wrócą na swoje miejsce
- Remont zdecydowanie poprawi estetykę auli przy I LO, która zyska nowe oblicze, nawiązujące jednocześnie do historii cenionej szkoły – twierdzi Anna Sobocińska, rzecznik prezydenta Łomży. - Inspiracją do ustalenia koncepcji remontu stała się fotografia auli przedwojennego Gimnazjum Męskiego, na której widnieją elementy klasycystycznego wystroju architektonicznego z obciętymi pilastrami, w miejsce których wbudowano drabinki gimnastyczne. Pilastry wrócą na swoje miejsce i pojawią się również między oknami, stanowiącymi główną ozdobę auli. Odtworzone pilastry będą miały proste bazy i zdobione głowice, dźwigające okazały gzyms koronny.

Milion złotych na remont zabytku
Na potrzeby działającego w I LO Czarnego Teatru oraz innych spektakli i projekcji filmów, zostaną zamontowane automatyczne rolety. Aula będzie miała nowe oświetlenie sceny z kurtyną główną, nagłośnienie, wentylację, ocieplenie i ogrzewanie. Planowana jest też wymiana drzwi wejściowych i boazerii oraz wyszlifowanie parkietu. Do ostatniej chwili dyskutowaną kwestią z konserwatorem zabytków  pozostają dominujące kolory ścian i tonacje barw poszczególnych elementów wnętrza.
Roboty elektryczne to koszt ok. 500 tys. zł (środki zaplanowane były już w ubiegłorocznym budżecie i przeszły na ten rok jako środki niewygasające). W budżecie roku 2012. na remont i modernizację auli I LO im. Tadeusza Kościuszki miasto przeznaczyło dodatkowo 435 tys. zł. Jeśli tych pieniędzy starczy, w sierpniu aula zyska styl i blask, jakiego nie miała przez stulecie w swej bogatej historii.

Mirosław R. Derewońko
Fot.: Marek Maliszewski

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę