Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 08 marca 2021 napisz DONOS@

Kamiński: Łomży potrzeba inkubatora organizacji pozarządowych

Główne zdjęcie
Kamil Kamiński – łomżanin, od wielu lat związany z trzecim sektorem. W chwili obecnej Członek Zarządu Fundacji „Ocalenie” zajmujące się pomocą dla uchodźców, cudzoziemców i repatriantów.

Cieszy mnie niezmiernie, że w Łomży zaczęto mówić na temat współpracy samorządu z organizacjami pozarządowymi, oraz o tym jak organizacje pozarządowe wpływają na funkcjonowanie społeczności lokalnej. W mieście pojawił się pełnomocnik do spraw kontaktu z organizacjami pozarządowymi, samorząd zaczął dyskutować z przedstawicielami trzeciego sektora np. w sprawie budżetu. Na stronie internetowej miasta pojawiła się specjalna zakładka: „organizacje pozarządowe”, co świadczy o tym, że dla samorządu jest to istotny temat. To bardzo dobry znak, ponieważ rozwój trzeciego sektora wpływa na jakość życia mieszkańców.

Myślę, że istotne dla rozwoju organizacji pozarządowych w Łomży byłoby ustanowienie przez samorząd tzw. inkubatorów organizacji pozarządowych, czy też Centrum Organizacji Pozarządowych. Centra takie działają w wielu polskich miastach, w naszym sąsiedztwie – w Białymstoku i Suwałkach. Czym zajmują się takie Centra? Otóż w zależności od miasta zakres działań różni się jednak podstawowym zadaniem jest wspieranie nowo powstających fundacji i stowarzyszeń, oraz zapewnienie lepszego funkcjonowania już istniejącym organizacjom. Byłoby to też miejsce spotkań i wymiany doświadczeń.
Jak mogłoby wyglądać takie Centrum w Łomży? Przede wszystkim w Centrum powinny być pomieszczenia biurowe, z których mogłyby korzystać organizacje pozarządowe, wyposażone w komputery, faks, telefon. Brak lokalu jest jednym z podstawowych problemów, na jakie napotykają osoby próbujące działać na rzecz społeczności lokalnej. Byłoby to miejsce gdzie można spokojnie napisać projekt, czy też zorganizować spotkanie.
Jedne z pomieszczeń pełniłoby rolę sali konferencyjnej, z której mogłyby korzystać organizacje, prowadząc szkolenia, warsztaty czy też konferencje. 
W Centrum takim powinny odbywać się szkolenia dla przyszłych aktywistów (pisanie projektów, zarządzanie personelem, poradnictwo prawne itp). Podnoszenie kwalifikacji osób działających w organizacjach pozarządowych wpływa na jakość ich działań, zwiększa ich skuteczność, powoduje, że organizacja się rozwija.
W miejscu takim mogłoby działać również Łomżyńskie Centrum Wolontariatu. Jako Fundacja „Ocalenie” prowadzimy działania wolontariackie w Łomży (obecnie współpracuje z nami ponad 30 wolontariuszy i wolontariuszek). Widzimy, jak duże jest zainteresowanie tego typu działalnością w Łomży, więc myślę, że dobrym pomysłem byłoby rozszerzenie wolontariatu, np. tworząc wolontariat osób starszych. Cieszy mnie również fakt, że Uchwałą Rady Miasta w listopadzie 2011 r. przyjęty został program wolontarystyczny Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w  Łomży. To właśnie pracownicy socjalni, którzy pracują bezpośrednio w środowisku osób potrzebujących zauważyli, że taka forma pomocy jest potrzebna. Nie wszystkie potrzeby można zaspokoić świadczeniami pieniężnymi. Bezpośredni kontakt wolontariusza z osobą potrzebującą umożliwi nawiązanie przyjaźni, wejścia w nowe relacje społeczne oraz zwiększy skuteczność pomocy i podjętych działań. Powstanie Centrum Wolontariatu ułatwiałoby kontakty z przyszłymi wolontariuszami  i wolontariuszkami: osoby chętne mogłyby zapoznawać się w jednym miejscu z ofertami wolontariatu różnych organizacji i instytucji, i wybrać najbardziej korzystne dla siebie formy działania. Młodzi ludzie mogliby zdobywać cenne umiejętności, zaś osoby starsze dzielić się swoim doświadczeniem z innymi.
Oczywiście działanie Centrum mogłoby być rozwijane, w miarę zapotrzebowania organizacji pozarządowych, które by je tworzyły: mogłaby powstać kawiarnia obywatelska, sala w której pokazywane byłby filmy niekomercyjne, pomieszczenia do działań kulturalnych itp.
Myślę, że stworzenie takiego miejsca przyczyni się do powstawania ciekawych inicjatyw obywatelskich, nowych projektów, czy wydarzeń kulturalnych. W Łomży jest wiele osób chcących działać na rzecz miasta, a miejsce w którym mogliby się spotkać byłoby bardzo pomocne, by ich pomysły mogły być zrealizowane. 

Kamil Kamiński

200829104429.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę