Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 23 września 2023 napisz DONOS@

Łomża ma budżet na chudy rok 2012

- Spadek planowanych dochodów Łomży w 2012 roku wynika ze znacznie zmniejszających się wpływów na inwestycje ze środków unijnych – mówiła podczas sesji budżetowej skarbnik miasta Jadwiga Kozłowska. - Planowane dochody wyniosą prawie 249 mln 129 tys. zł, a wydatki ponad 276 mln 858 tys. zł. Oznacza to deficyt budżetowy na blisko 28 mln zł, spłacany z kredytów i pożyczek, oraz 105-milionowe zadłużenie Łomży na koniec 2012 r. Radni wnieśli jedną poprawkę do proponowanego przez prezydenta budżetu: 200 tys. zł „zdjęte” z wykupu gruntów przeznaczyli na przygotowanie dokumentacji technicznej pod budowę sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej nr 7.

Skarbnik Jadwiga Kozłowska przedstawiła założenia budżetu w imieniu prezydenta Łomży Mieczysława Czerniawskiego, pod jego nieobecność z powodu choroby. Zwróciła uwagę, że poważniejsze kwoty na inwestycje „unijne” w 2012 r. pojawią się w dwóch punktach: przy usprawnieniu drogowych połączeń regionalnych (chodzi o remont generalny Sikorskiego od Nowogrodzkiej do mostu Hubala i przebudowę Szosy do Mężenina w granicach miasta) oraz przy uzbrojeniu okolic ul. Akademickiej.
- Dochody realizowane z tytułu podatków od osób fizycznych przez Ministerstwo Finansów wyniosą ok. 50 mln zł 111 tys. zł – stwierdziła skarbnik. - To prawie 48 procent dochodów miasta ze środków zewnętrznych, które zmniejszyły się o prawie 36 mln zł w porównaniu z rokiem 2011. To dość ambitny plan ministerstwa, ale ta wielkość jest zbyt optymistyczna: na koniec października bezrobocie w kraju wynosiło 13 procent, a w Łomży 16 procent – mówiła skarbnik.
Największa w budżecie jest subwencja oświatowa – wynosi 89 mln zł i zależy od liczby uczniów w łomżyńskich szkołach oraz od stanu budżetu państwa: - Jest obawa, że subwencja zmniejszy się nawet o 1 mln 700 tys. zł – uprzedzała skarbnik.
Wiceprezydent Łomży Beniamin Dobosz przedstawił – jak sam to określił - „filozofię kadencji”: tworzenie terenów inwestycyjnych, aby głównie łomżyńscy przedsiębiorcy tworzyli nowe miejsca pracy, co zaowocuje wzrostem dochodów miasta.

Mimo niezbyt optymistycznej wizji rozwoju wydarzeń po Nowym  Roku, łomżyńscy radni byli w dobrych humorach i po krótkiej dyskusji niemal jednogłośnie, 22 głosami za, przyjęli budżet – wstrzymała się tylko Elżbieta Rabczyńska, przewodnicząca komisji rewizyjnej.

Mirosław R. Derewońko

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę