Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 18 maja 2021 napisz DONOS@

Hostie i komunikanty tylko od Benedyktynek

Biskup Łomżyński ks. Janusz Stepnowski wysłał specjalny apel do księży z diecezji łomżyńskiej zachęcając kapłanów „do większej troski o bezpieczeństwo i odpowiedzialność za materię Eucharystii”. „Według odwiecznej i niezmiennej nauki Kościoła „Tylko chleb pszenny jest ważną materia Eucharystii”. „Chleb winien być czysto pszenny i świeżo upieczony” – przypomina biskup i podkreśla, że „dlatego źródło wytwarzania materii Eucharystii musi być bezwzględnie pewne. W naszej diecezji od kilku już wieków takim ośrodkiem jest klasztor Sióstr Benedyktynek w Łomży.”

„Kościół żyje dzięki Eucharystii… Eucharystia jest czymś najcenniejszym, co Kościół posiada… Tym się tłumaczy wielka troska, jaką Kościół zawsze otaczał tajemnicę Eucharystii” – to słowa papieża Jan Paweł II, które biskup Janusz Stepnowski cytuje na początku apelu dl kapłanów. - Dlatego – zauważa biskup papież Jan Paweł II w dniu 30 IV 2001 r. wydał Motu Proprio „Sacramentorum sanctitatis tutela”, w którym do przestępstw szczególnie ciężkich (delicta graviora) zaliczył przestępstwo symulacji w sprawowaniu Eucharystii, które miedzy innymi polega na niezachowaniu dyscypliny kościelnej dotyczącej materii Eucharystii.
Biskup Stepnowski przypomina, że według odwiecznej i niezmiennej nauki Kościoła „Tylko chleb pszenny jest ważną materia Eucharystii”. „Chleb winien być czysto pszenny i świeżo upieczony” (kan. 924 §2 KPK).
- Dzisiaj na skutek nowych metod technicznych i dodawania różnych utrwalaczy, co stosują niejednokrotnie różne wytwórnie samowolnie produkujące materię Eucharystii – ta pewność jest często wątpliwa – pisze Biskup Łomżyński. - Dlatego źródło wytwarzania materii Eucharystii musi być bezwzględnie pewne – podkreśla biskup i przypomina, że w naszej diecezji od kilku już wieków takim ośrodkiem jest klasztor Sióstr Benedyktynek w Łomży.
- W tym duchu zalecam i zachęcam wszystkich księży, aby hostie i komunikanty do sprawowania Eucharystii nabywali właśnie u Sióstr Benedyktynek w Łomży – napisał biskup Stepnowski. - Dla nas kapłanów nie powinna być obojętna nawet atmosfera, w jakiej materia Eucharystii jest wytwarzana: to nie tylko zwykła produkcja. Siostry przy tej pracy modlą się nieustannie za nabywających i później komunikujących. W ten sposób już sama materia Eucharystii jest uświęcona modlitwą Sióstr - dodaje.

W ocenie biskupa „w dzisiejszej trudnej sytuacji materialnej, w jakiej egzystują klasztory klauzurowe będzie to wyraz naszej kapłańskiej solidarności z Siostrami Benedyktynkami”.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę