Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 18 czerwca 2024 napisz DONOS@

„Goliniak” rapuje o bolesnej Miłości...

Główne zdjęcie
Wojciech Goliński (fot. archiwum)

- Tworzę piosenki, a jednocześnie uczę się na mechanika – mówi 18-letni Wojciech Goliński z Łomży, zdobywca trzeciej nagrody i nagrody specjalnej za utwór „On i Ona” w konkursie pod hasłem „MAT - wygrywa Miłość Akceptacja Tolerancja”. - Moje wykonanie bardzo się spodobało publiczności w Światowym Dniu AIDS, kiedy odbywał się koncert finałowy w Białymstoku.

– Tematyka utworu miała być związana z chorobą HIV/AIDS, czyli częstym brakiem akceptacji dla takich osób i apelem o tolerancję... - opowiada „Goliniak”, bo takiego pseudonimu artystycznego używa łomżyński raper, który tworzeniem i wykonywaniem muzyki hiphopowej zajmuje się od ponad roku. - Więc chciałem coś takiego przekazać w swoim utworze, aby ludzie nie krzywdzili chorych osób i akceptowali je. Zrobiłem utwór w ramach konkursu, a przy okazji powstał dobry kawałek. O konkursie MAT poinformowała mnie i pomogła mi w organizacji moja nauczycielka z Zespołu Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących.
„On i Ona” to dramatyczna opowieść o przypadkowym spotkaniu dwojga ludzi, z których każdego inaczej dopadła choroba. On: „zobaczył smutną osobę co siedziała na krawędzi, siedziała na moście i chciała skoczyć do rzeki, zatrzymał swoje auto i czym prędzej podbiegł do niej”.
Ona: „byłam sama, jeździłam po dyskotekach wiek młodości dojrzewania, zgubiłam własną drogę gdy zaczęłam brać i jarać, szybkie uzależnienie sprzedawałam to co miałam, szłam w parku chodnikiem na nim leżała strzykawka, i wzięłam ją do dłoni ona była prawie cała, gdy podnosiłam ją poczułam ukłucie w palcach...”.
On: „był świadkiem wypadku w tym wypadku zginął diler, to były tylko chwile miałem omsknięcie na rękach, były czerwone we krwi czułem w żyłach stan krążenia, odebrałem wyniki to nie mogłem się pozbierać, gdy dowiedziałem się że AIDS dostał się do serca, wiesz też chciałem się zabić...”
Jednak na koniec niespodziewane doświadczenie kontaktu z wirusem HIV i okazane sobie zaufanie dwojga młodych zakończy się dramatycznie... 
W konkursie MAT pierwsze miejsce wyśpiewały Sylwia Wojciechowska i Urszula Adrianna Kulesza z Internatu Zespołu Szkół Muzycznych w Białymstoku za piosenkę „Życie darem jest” autorstwa Sylwii Wojciechowskiej. Drugie miejsce zajęli Martyna Salik, Dawid Złotkowski i Martyna Kotarska z I Liceum Ogólnokształcącego w Augustowie za piosenkę „Baletnica we krwi” autorstwa Julii Jaśko.
Głównym organizatorem X edycji MAT, w której o tytuł laureata rywalizowało 32 wykonawców prezentujących 13 piosenek, była Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Białymstoku.

Mirosław R. Derewońko


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę