Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 04 października 2023 napisz DONOS@

Podatki lokalne będą wyższe

W przyszłym roku łomżanie będą płacić wyższe podatki lokalne. Jutro radni zajmą się propozycjami prezydenta dotyczącymi wzrostu stawek podatków od nieruchomości i transportowych, ale także opłat za psy. O ile podatki mają ić w górę o wskaźnik inflacji, czyli 4,2%, to w przypadku opłat za psy stawki rosną o kilkanaście procent.

Najpowszechniejszy z podatków lokalnych czyli podatek od budynków mieszkalnych ma wzrosnąć z 63 do 66 groszy za każdy metr kwadratowy powierzchni użytkowej. To 94,3% maksymalnej w Polsce stawki tego podatku.  Na nieco wyższym poziomie – 95% maksymalnej stawki – utrzymany ma być podatek od budynków lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz od budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej. W przyszłym roku stawka tego podatku ma wynieść w Łomży  20 zł i 84 grosze, wobec 20 zł w tym roku.
O wskaźnik inflacji zostały podniesione także inne stawki podatków id nieruchomości m.in. podatek od gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej bez względu na sposób sklasyfikowania w ewidencji gruntów i budynków. W przyszłym roku ma on wynieść 77 groszy od 1 m² powierzchni, a w tym roku jest to 0,74zł.
W podobnym stopniu w Łomży mają wzrosnąć „podatki transportowe”, choć rząd dopuścił w tym wypadku prawdziwie drakońskie stawki. Przykładowo podatek od samochodów ciężarowych, o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony do 5,5 tony włącznie w Łomży ma wynieść 690zł (w tym roku jest to 662zł) a maksymalna ustanowiona  przez rząd stawka jest o ponad sto złotych wyższa.
W największym stopniu skutki podwyżek „podatków” odczują właściciele psów. Za czworonoga zamieszkującego w bloku trzeba będzie zapłacić 90zł (w tym roku jest to 80zł, a w budownictwie jednorodzinnym 80zł (w tym roku 70).

Jutro radni Łomży mają zająć się też innymi podwyżkami. Zgodnie z planem podniosą opłaty za wodę i ścieki, oraz pensję prezydenta miasta.

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę