Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 08 maja 2021 napisz DONOS@

Parawan

Nieco zapomniany mebel - luksusowa ozdoba mieszkania, której popularność przyszła z Dalekiego Wschodu. W Europie parawan rozpowszechniony w XVIII-XIX w. stał się z czasem tylko dekoracją. Rzadkość na rynku antykwarycznym. Finezję wzorów w tej dziedzinie sztuki użytkowej uzmysławia ubiegłoroczny nabytek Muzeum w Łomży: elegancki francuski parawan z lat ok. 1859 - 90, zawierający 3 gobeliny oprawione drewnem orzecha, zabarwionego na ciemny mahoń. Scenki  w ogrodzie z udziałem trzech osób w rokokowych strojach są ilustracją nauki tańca, zaręczyn(?) oraz łowienia ryb. Kompozycję pejzażową uzupełnia ornament w formie zwojów akantu. Szerokość trzech skrzydeł: 1,50 m. wysokość 1,40 m. Ciekawe kiedy człowiek znowu doceni  parawany? Czy nie za bardzo nasze pośpieszne czasy usuwają z codzienności wyobraźnię?  Zwłaszcza, gdy ograniczamy inspirujący wpływ książek pełnych niedopowiedzeń - na rzecz dosłownych i zubożonych skrótów filmowych. Dziś pozwalamy, by dominował brak zahamowań, który niszczy współczesne życie. Tracimy bogatą sferę cennych, nieuchwytnych doznań, których  symbolem był kiedyś m.in. także - parawan.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę