Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 11 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Łomża, Wilno i Soleczniki razem...

Główne zdjęcie
Mieczysław Czerniawski, Maria Rekst, Zdzisław Palewicz, Hanka Gałązka

Łomża oraz zamieszkiwane w większości przez Polaków litewskie rejony wileński i solecznicki chcą jeszcze ściślej ze sobą współpracować i „wyciągać” na to pieniądze, m.in., ze środków unijnych. W piątek w łomżyńskim ratuszu Zdzisław Palewicz, mer rejonu solecznickiego, Maria Rekst, mer rejonu wileńskiego i prezydent Łomży Mieczysław Czerniawski podpisali porozumienie o współpracy i udziale w unijnych projektach transgranicznych.

Do Łomży zawitała 50-osobowa delegacja naszych rodaków z Litwy, głównie radnych rejonów, którzy odwiedzą również Pułtusk na zaproszenie stowarzyszenia Wspólnota Polska. Ich celem jest nadanie dotychczasowym kontaktom z polskimi miastami sformalizowanego kształtu, aby móc jako grupa aspirować o fundusze unijne, m.in., z programów Euroregion Niemen w ramach norweskiego mechanizmu finansowego i odnoszących się do prowadzenia interesów i współpracy trójkąta państw Litwa-Polska-Rosja.
- Ilekroć z Polski wracamy do Solecznik czy Wilna, jadąc przez  Łomżę, mówimy sobie, że jesteśmy już w domu – mówił mer Palewicz. - I to nie tylko ze względu na odległości, ale ze względu na wiernych, pomocnych i życzliwych ludzi, jakich tu spotkaliśmy, odkąd w 1994 roku rejon solecznicki zaczął współpracować z Łomżą. To dzisiejsze bardziej konkretne porozumienie na papierze sformalizowało żywe i ciepłe kontakty, jakie mają w sercach także nasze dzieci.
Inicjatorem „ukonkretnienia” wizyty był prezydent Łomży. Czerniawski nakreślił solecznickim, wilneńskim i łomżyńskim radnym możliwe obszary współpracy. Mogą to być, między innymi, wakacyjna wymiana grup dzieci i młodzieży, grup artystycznych, kadry naukowej i studentów oraz kontakty na polu gospodarczym, turystycznym i ochrony środowiska.
Za kontynuację dzieła śp. Jana Stypuły, twórcy i pierwszego prezesa Wspólnoty Polskiej w Łomży, gorące oklaski i podziękowania zebrała jego następczyni Hanka Gałązka. Oprócz przyjmowania setek polskich dzieci z Litwy na wakacje nad morzem, to ona od kilku lat zaprasza je do spędzania wakacji w Łomży, także podczas Igrzysk Młodzieży Polonijnej.

Mirosław R. Derewońko

cz
pt, 14 października 2011 21:11
Data ostatniej edycji: so, 15 października 2011 12:13:47

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę