Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 25 września 2023 napisz DONOS@

Biskup Zawistowski „Świadek Historii”

Główne zdjęcie
Bp Tadeusz Zawistowski

Ksiądz bp Tadeusz Zawistowski, były biskup pomocniczy Diecezji Łomżyńskiej, jest jednym z laureatów przyznanej po raz trzeci przez Instytut Pamięci Narodowej Nagrody Honorowej „Świadek Historii”. To nagroda przyznawana osobom szczególnie zasłużonym dla upamiętniania historii Narodu Polskiego.

Specjalna kapituła przyznająca te nagrodę zebrała się jeszcze lipcu w Warszawie. Przewodniczy jej Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Łukasz Kamiński. Kapituła postanowiła uhonorować 13 spośród 35 kandydatów zgłoszonych przez samorządy lokalne, organizacje kombatanckie i społeczne oraz osoby indywidualne. Wśród tegorocznych laureatów znaleźli się m.in. odznaczony pośmiertnie Ryszard Kaczorowski ostatni Prezydent RP na uchodźstwie, oraz ksiądz bp Tadeusz Zawistowski  z Łomży. Wręczenie nagrody biskupowi ma odbyć się w piątek w Białymstoku.

Biskup Zawistowski - dziś na emeryturze - od 1973 do 2006 roku pełnił funkcję biskupa pomocniczego Diecezji Łomżyńskiej. Zawsze żywo interesował się historią Polski i jakże często w głoszonych homiliach do niej nawiązywał.
W październiku 2007 roku, goszczący w Łomży ówczesny Prezydent Polski Lech Kaczyński odznaczył biskupa Tadeusza Zawistowskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski „za wybitne zasługi dla środowiska kombatantów i za działalność na rzecz podtrzymywania tradycji patriotycznych”.

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę