Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 26 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Biskup prosi księży o eksponaty do nowego Muzeum

Zabytkowe księgi liturgiczne, krzyże, pacyfikały, stare sukienki od obrazów, czy ornaty rzymskie – m.in. o przekazanie takich historycznych przedmiotów, które są w starych parafiach diecezji, prosi biskup Stanisław Stefanek księży proboszczów z całej Diecezji Łomżyńskiej. Przekazane cenne przedmioty mają stać się eksponatami w Muzeum Diecezjalnego w Łomży, które ze wsparciem środków unijnych jest właśnie przygotowywane w Łomży.

Muzeum diecezjalne w obecnym Domu Księży Emerytów powstaje w ramach projektu „Renowacja zabytkowych obiektów kultury oraz rozbudowa Muzeum Diecezjalnego w ramach kompleksu „Narew”” realizowane z fundusz Regionalnego Programu Operacyjnego. Projekt diecezji znalazł się na liście tzw inwestycji kluczowych i nie musiał stawać do konkursu. Ogólna jego wartość to 9,5 mln zł, a dofinansowanie wynosi ponad 8 mln zł.
I właśnie w związku z jego realizacja biskup Stanisław Stefanek wysłał do księży specjalny komunikat w którym zwraca się z prośbą o pomoc w przekazaniu eksponatów na rzecz powstającego muzeum.
„Celem muzeum jest zebranie i ekspozycja dzieł będących świadkami historii diecezji.(...) Przekazane przez Księży eksponaty będą stanowiły elementy stałej ekspozycji pod nazwą „Dobra kultury diecezji łomżyńskiej” – napisał biskup.
Hierarcha zaznacza, że przekazanie dóbr będzie regulowała specjalna umowa o użyczenie, której załącznik będzie stanowił protokół zdawczo-odbiorczy.
- Pragnę zaznaczyć, że owe dobra będą pozostawały własnością parafii, która je przekazuje. Ksiądz Proboszcz jako przedstawiciel parafii, będzie mógł użyczone dobro zabrać na parafię, kierując się względami liturgicznymi, a po zakończonych czynnościach odwieźć w celu dalszej ekspozycji do Muzeum Diecezjalnego – czytamy w liście biskupa.
Jest w nim zawarta także „propozycja dóbr kultury do użyczenia na cele ekspozycji”. To m.in. księgi, złotnictwo, obrazy, rzeźby, szaty liturgiczne i meble oraz inne przedmioty posiadające wartość historyczną, artystyczną, zabytkową.

Dodajmy, że poza budową i wyposażeniem Muzeum Diecezjalnego dofinansowany z unijnych środków projekt obejmował także m.in. remont części zabytkowej i sali widowiskowej w obecnym budynku szkół katolickich przy ul. Sadowej i wymianę posadzki w piętnastowiecznej Katedrze p.w. Św. Michała Archanioła.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę