Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 13 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Góra krzyży

Sercem polskiego prawosławia jest Święta Góra Grabarka, w pobliżu Siemiatycz - co szczególnie odczuwalne jest podczas uroczyście obchodzonego Święta Przemienienia Pańskiego. Pracownicy Muzeum w Łomży również mieli okazję poznać wyjątkowość tego miejsca: równo 30 lat temu, 18 sierpnia 1981 r. byli w Grabarce, a nastrój Święta utrwalił w formacie 6 x 6 autor tych słów - w załączeniu jedna z fotografii, jeszcze z pierwotną cerkwią Przemienienia Pańskiego, zanim spłonęła z ręki miejscowego szaleńca w 1990 r. Z ikon ocalały wtedy jedynie dwie : Zbawiciela i św. Mikołaja. Szczęśliwym trafem Muzeum łomżyńskie posiada w swoich zbiorach ikon także wizerunek św. Mikołaja - który tu przedstawiamy dla przybliżenia niezwykłości sztuki prawosławia - zachwycające arcydzieło nieznanego mistrza, przykład jak pięknie się można różnić w kręgu wiary i jak wiele ludzi łączy, choćby postacie świętych. Kanon sztuki bizantyjskiej to wizerunki w półmroku tajemnicy, przepych wielkości godnej wyniesienia i naśladowania - przecież nie dla złota a dla podkreślenia lepszej strony istnienia. Świątynię w tym miejscu odnotowują źródła pisane z początku XVIII wieku. Miejsce przepełnione świeżością natury, odsunięte od zgiełku cywilizacji przyciąga wielu twórców m.in. nieżyjący Duda-Gracz poświęcił Grabarce wiele obrazów, a Paulo Coelho, w 2002 zdecydował się na podróż, uznając to miejsce za kolejny ważny znak, który prowadzi go w życiu (wg białostockiego „Kuriera Porannego”):  - „Wszystko jest takie, jakby wyszło spod pędzla Boga - czujemy jego obecność bardzo namacalnie, jak gdyby tu siedział i rozmawiał z nami. Spokój i ukojenie. Chciałbym to przeżywać wielokrotnie”…


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę