Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 28 lutego 2021 napisz DONOS@

Szacowanie strat

Główne zdjęcie
Gontarze, gmina Zbójna

W województwie podlaskim pracują 24 komisje szacujące szkody w gospodarstwach rolnych. Chodzi o uprawy i budynki służące do produkcji, a więc stodoły, obory, chlewnie. W gminie Zbójna komisja oszacowała już ¾ poszkodowanych gospodarstw. W gminie Jedwabne prace są na półmetku, a w gminie Wizna i Łomża zbliżają się do półmetka.

Jak podaje Joanna Gaweł, rzecznik prasowy Wojewody Podlaskiego, wynika to stąd, że nie wszystkie gospodarstwa zostały zgłoszone do szacowania od razu, poza tym ciągle powstają nowe szkody w uprawach po kolejnych nawałnicach. W związku z tym gminy przez cały czas dosyłają kolejne wnioski, również w ostatnich dniach.

- Komisje, w zależności od rozmiaru strat mogą oszacować 3-4 gospodarstwa dziennie – podaje Gaweł. - Jeśli nawałnica zniszczyła większość upraw w gospodarstwie to szacowanie  w takich zniszczeń zajmuje kilka godzin. Wtedy komisja może odwiedzić 2 gospodarstwa dziennie.

Zdarza się, że na terenie gminy – np. w Jedwabnem - pracują dwie, ale to gminy muszą oddelegować do pracy w tych komisjach odpowiednią liczbę osób. Komisje powołuje Wojewoda Podlaski, ale pracami na terenie gminy kieruje wójt. To on przekazuje członkom komisji wykaz i wnioski poszkodowanych rolników, ustala harmonogram prac.

Dotychczas udało się oszacować szkody w gminach gdzie uprawy ucierpiały na skutek przymrozków  - Klukowo, Szepietowo, Orla, Bielsk Podlaski  i Rutka Tartak – gdzie pola zostały zniszczone przez nawałnice. Na początku sierpnia  do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi poszły pierwsze wnioski o wyrażenie zgody na dopłaty do kredytów preferencyjnych.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę