Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 29 lutego 2024 napisz DONOS@

„W komunii z Bogiem”

W poniedziałkowy poranek, po Mszy świętej sprawowanej w Katedrze na pątniczy szlak wyruszyli pielgrzymi już 27. Pieszej Pielgrzymki Łomżyńskiej na Jasną Górę. Przed oblicze Matki Bożej Królowej Polski dotrą za 13 dni. W tym czasie pokonają 435 km. Tradycyjnie z Łomży pielgrzymów wyprowadzał ks bp Stanisław Stefanek, który wcześnie w homilii mówił im, że „idą do Matki Bożej jako korespondenci swojego serca, ale także naszej diecezji i przyniosą stamtąd dobre nowiny”. Hasło tegorocznej pielgrzymki brzmi: „W komunii z Bogiem”, a pątnicy dziękują Bogu za beatyfikację Jana Pawła II i za Jego apostolskie nawiedziny w Łomży 4 i 5 czerwca 1991 r.

Łomżyńska pielgrzymka wyrusza z pięciu miejscowości. Dziś wystartowali pątnicy z Łomży, Zambrowa i z Ostrołęki, jutro z Ostrowi Mazowieckiej, a pojutrze z Wyszkowa.
- Zapisanych w łomżyńskiej grupie mamy 105 osób – mówił tuż przed wyruszeniem pątników w trasę ks. Piotr Mazurek dyrektor pielgrzymki.
Wyruszająca grupa była jednak znacznie większa. Tradycyjnie wielu łomżan odprowadza pątników idąc z nimi kilka kilometrów, a niektórzy nawet cały pierwszy odcinek liczący 40 km.

Początki łomżyńskiego pielgrzymowania sięgają roku 1984. Pielgrzymka z Łomży przejęła tradycje wędrujących na Jasną Górę grup łomżyńskich z tzw. warszawskimi „17”. Pierwsza pielgrzymka liczyła około tysiąca pielgrzymów. W następnych latach rozwijała się dynamicznie osiągając nawet ponad 2,5 tys pątników. Później jej liczebność spadła i ostatnio kształtuje się na poziomie 700-800 osób.

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę