Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 19 kwietnia 2021 napisz DONOS@

„Tak jakby 15 hektarów lasu nam zniknęło”

Główne zdjęcie
Okolice wsi Laski, nadleśnictwo Nowogród

Na około 6,5 tys metrów sześciennych – szacują leśnicy straty spowodowane przez burzę, która w środowy wieczór przeszła nad regionem. Największe spustoszenia nawałnica dokonała na terenie Nadleśnictwa Nowogród. Jak mówi Marek Gruzeł, zastępca Nadleśniczego to tak jakby 15 hektarów lasu nam zniknęło. Leśnicy apelują do mieszkańców aby nie wchodzili do lasu gdzie są złomy i wywroty bo jest to bardzo niebezpieczne.

Okolice wsi Laski, nadleśnictwo Nowogród
Okolice wsi Laski, nadleśnictwo Nowogród
Okolice wsi Laski, nadleśnictwo Nowogród
Okolice wsi Laski, nadleśnictwo Nowogród
Okolice wsi Laski, nadleśnictwo Nowogród
Okolice wsi Laski, nadleśnictwo Nowogród

- Na terenie Nadleśnictwa Łomża straty są, ale nie ma u nas zniszczonych całych połaci lasów, a raczej pojedyncze drzewa – mówi Jarosław Matysiewicz, z-ca Nadleśniczego. - Ogólnie szacujemy je na około tysiąc metrów sześciennych drzewa. Najwięcej na terenie leśnictw Miastkowo i Cendrowizna – dodaje.
Znacznie bardziej ucierpiały leżące na północ od tych leśnictw Nadleśnictwo Nowogród.
- Straty cały czas są szacowane. Na razie ogólnie przyjmujemy, że wyniosły one ok. 5,5tys.m3 – mówi  z-ca Nadleśniczego Marek Gruzeł. - To dużo. Mniej więcej tyle drzewa pozyskujemy miesięcznie z planowanych wycinek.
Burza powaliła lasy w różnych częściach Nadleśnictwa, a teraz leśnicy muszą się przygotować do szybkiego oczyszczenia lasów.
- Nie możemy pozwolić aby to drewno się zmarnowało – mówi leśniczy.
- Na razie w lasach, w miejscach gdzie wystąpiły złomy (czyli złamane w różnych miejscach, ale ukorzenione nadal drzewa) oraz wywroty (drzewa, których korzenie nie są już stabilnie w glebie, naderwane częściowo lub całkiem wyrwane przez przewrócone drzewo) jest bardzo niebezpiecznie i apelujemy aby tam nie wchodzić – mówi Marek Gruzeł.     
Nim las uda się posprzątać upłynie kilka miesięcy. Zanim na jego miejscu wyrośnie nowy trzeba będzie poczekać dziesiątki lat.

210407125521.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę