Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 01 marca 2021 napisz DONOS@

Żniwa mogą być bezpieczne

Główne zdjęcie
Zdjęcie ze zbioru Państwowej Inspekcji Pracy

W roku 2010 w trakcie żniw w województwie podlaskim odnotowano ponad 30 wypadków, w których musiało interweniować pogotowie. Dwa z nich skończyły się śmiercią poszkodowanych, a kilkanaście osób zostało inwalidami. Wśród poszkodowanych było troje dzieci. Tegoroczne zbiory, ze względu na aurę, mogą przebiegać trudnych warunkach. - Będzie to czas ciężkiej pracy, często w spiekocie, kurzu i stresie wywołanym pogodą. Jednak każdy rolnik, obojętnie jaki będzie plon, powinien zadbać o to, aby żniwa przebiegły bezpiecznie dla niego i członków jego rodziny - podkreśla Dariusz Siwczyński Okręgowy Inspektor Pracy w Białymstoku w specjalnym liście otwartym do rolników.

Siwczyński podaje, że przyczyną największej liczby ubiegłorocznych wypadków podczas żniw było przewożenie pasażerów w miejscach niebezpiecznych takich jak: przyczepy załadowane i puste, błotniki, stopnie wejściowe, czy belki maszynowe ciągników, dyszle przyczep i pomosty kombajnów. Drugą przyczyną powodującą urazy palców, dłoni i całych rąk było usuwanie awarii, zapchań, czy regulacja włączonych maszyn, szczególnie pras rolujących.
Aby uniknąć podobnych nieszczęść należy:
- doprowadzić kombajny, prasy i inne maszyny używane do prac żniwnych do dobrego stanu technicznego, aby nie naprawiać ich na polu,
- założyć osłony przekładni napędowych i innych części ruchomych maszyn,
- zapewnić bezpieczny przejazd członków rodziny z i na pole, na przykład samochodem osobowym lub rowerem,
- zapewnić dzieciom opiekę dorosłych w domu, aby nie towarzyszyły rodzicom
w pracy na polu,
- zapewnić napoje chłodzące i nakrycia głowy wszystkim pracującym na słońcu,
- nie podejmować pracy po spożyciu alkoholu.

Pamiętajcie o swoich dzieciach!
Dyrektor białostockiego Inspektoratu Pracy apeluje do rolników aby szczególną opieką otoczyli dzieci i młodzież do lat 15.
- Jeżeli ich pomoc jest niezbędna w Państwa gospodarstwie, to tylko przy takich pracach, które mogą wykonać za względu na swoje warunki fizyczne i psychiczne. Nie powinny one samodzielnie obsługiwać ciągnika i innych maszyn rolniczych, np. kombajnu, dźwigać ciężarów i pracować na wysokości, np. przy załadunku i rozładunku słomy. Państwa dzieci jeszcze napracują się w swoim życiu - napisał.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę