Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 26 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Rocznica strasznej zbrodni...

Główne zdjęcie
Jedwabne, 10 lipca 2006

10 lipca 1941 roku grupa miejscowej polskiej ludności cywilnej, z inspiracji Niemców, dokonała w Jedwabnem zabójstwa nie mniej niż 340 Żydów. Co najmniej 300 osób „płci obojga, w różnym wieku” spalono żywcem w stodole w Jedwabnem, a co najmniej 40 innych zabito wcześniej w nieustalony sposób, gdy Żydów gromadzono na rynku miasteczka – ustalił Instytut Pamięci Narodowej. W niedzielę w Jedwabnem odbędą się uroczystości w 70-rocznicę mordu. Tym razem nad mogiłą modlić się będą nie tytko Żydzi, ale także m.in. polski biskup, ks. bp Mieczysław Cisło przewodniczący Komitet ds. Dialogu z Judaizmem Rady ds. Dialogu Religijnego Konferencji Episkopatu Polski.

Oto komunikat jaki otrzymaliśmy od organizatorów uroczystości rocznicowych w Jedwabnem:

W dniu 10 lipca 2011 r.(niedziela) o godz. 12.00 w Jedwabnem (woj. podlaskie) odbędą się uroczystości żałobne upamiętniające 70. rocznicę mordu na miejscowej społeczności żydowskiej (obywatelach Drugiej Rzeczypospolitej narodowości żydowskiej), dokonanego w dniu 10 lipca 1941 r., krótko po agresji nazistowskiej III Rzeszy na ZSRR. Ożywiona debata społeczna o charakterze historycznym i publicystycznym wokół tego bulwersującego faktu historycznego toczyła się w Polsce i na świecie 10 lat temu – przed i po odsłonięciu pomnika w Jedwabnem.

Organizatorami uroczystości są: Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa (reprezentowana przez przewodniczącego: ministra prof. Władysława Bartoszewskiego i sekretarza: dr hab. Andrzeja Krzysztofa Kunerta), Komitet ds. Dialogu z Judaizmem Rady ds. Dialogu Religijnego Konferencji Episkopatu Polski (reprezentowany przez J. Ekscelencję ks. biskupa Mieczysława Cisło), Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP (reprezentowany przez przewodniczącego Piotra Kadlčika) i Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich.

W programie uroczystości przewidujemy powitanie uczestników, odczytanie listu Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego przez Premiera Tadeusza Mazowieckiego oraz wystąpienia: ministra Władysława Bartoszewskiego, ks. biskupa Mieczysława Cisło, rabina Michaela Schudricha, p. Piotra Kadlčika, przedstawiciela rodzin ofiar mordu Izhaka Levina i ambasadora Izraela Zvi Rav-Nera, modlitwy za zmarłych, złożenie wieńców, zapalenie zniczy i położenie kamyków.

Udział w uroczystości zapowiedzieli także m.in.: były Prezydent RP Aleksander Kwaśniewski, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Żuchowski, prezes Trybunału Konstytucyjnego prof. dr hab. Andrzej Rzepliński, doradca Prezydenta RP prof. dr hab. Tomasz Nałęcz, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Maria Dmochowska, dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich Agnieszka Rudzińska, ambasador Niemiec Rüdiger Freiherr von Fritsch.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę